Новата година е време за нови начинания. Вероятно много от нас са си дали обещание, че през следващите месеци ще правят повече неща за себе си, за да се чувстват добре, да са по-работоспособни и в по-добра форма. Независимо дали сте любители на фитнеса, на плуването, на танците, на разходките сред природата или не ви привлича нищо от това, има нещо, което със сигурност си струва да опитате и да „причините“ на тялото си – това са заниманията с йога. От днес ПИА стартира нова рубрика „Дух и тяло“, съвместно с бизнесдамата и основател на първия клуб по йога в Панагюрище Мария Петришка. Специално за вас, нашите читатели два пъти в месеца тя ще подготвя интересни и полезни материали, а останалото….е във ваши ръце.
Кои са основните причини за болките в гърба и защо йога и движението ни помагат да живеем без болка ?
Прочутият лекар от древността- Гален,обичал да казва, че той „хиляди пъти е връщал здравето на болните с помощта на физическите упражнения“.
Йога никога не е заменяла медицината и не е била неин противник. По- скоро системата на йога се прилага за превенция към заболявания и за лечение чрез движение и чрез натрупване на положителна енергия в тялото на вече съществуващи заболявания . Йога- практиките асани , пранаяма , релаксации и медитации, не са вълшебна пръчица, но въздействат на организма като цяло . За да го “събудят” и да засилят собствените му защитни сили. В това отношение човечеството не е намерило по-добро средство.
Всяко изменение на гръбначния стълб, независимо каква е причината, може да доведе до редица много сериозни заболявания. А подобни изменения могат да настъпят дори без да осъзнаем това. Една неподходяща поза на работното място, травма по време на тренировка или при занимание с тежка физическа работа ,повдигане на тежест, без да се помисли как точно да се извършим това, неправилно хранене, неподходящи обувки и т.н…Човек не винаги осъзнава причините за някое заболяване, не винаги реагира на първите сигнали, подадени от организма. Но щом става дума за изменения в гръбначния стълб и свързани с тях заболявания, нещата са много сериозни. Защото гръбначният стълб е свързан с почти всички наши органи. Той се състои от 33 прешлена, образуващи 5 отдела: шиен, гръден, поясен, кръстов и опашен. Между отделните прешлени са разположени хрущяли и връзки. Благодарение на тази конструкция човекът може да се извива в различни посоки. Всеки знае, че съединявайки се, прешлените образуват канал, в него е гръбначният мозък, от който излизат нервни влакна, обслужващи нашето тяло. Тридесет и едно такива влакна са разположени по дължината на целия гръбначен стълб. Осезание, обоняние, слух, зрение, мускули, хормонални жлези и други органи и процеси са под контрола на гръбначния стълб, тъй като коренчетата на чувствителните нерви,отговарящи за много от тях, са свързани с него. За да се справим с тези проблеми преди всичко е нужно да включим в програмата си всекидневна и балансирана йога практика, която способства за укрепване на нервната система, закалява и засилва организма, разходки на чист въздух и занимания със спорт като плуване.
Раликулитът е едно от най-разпространените заболявания на нервната система и от него страда голяма част от човечеството . Какво предизвиква болката? От гръбначния мозък се разклоняват нервни коренчета. Именно тяхното възпаление се нарича радикулит. По правило лекарите назначават при радикулит всевъзможни лекарства и процедури. Но радикален начин за лечение и профилактика на радикулита е движението и йога. Йогийските асани увеличават кръвообращението към болните мускули, а усилената мускулна дейност активизира общата обмяна на веществата и способства за извеждането от организма на излишните соли. Правете йога се с лек тренировъчен екип, за да не охлаждате мускулите си като в никакъв случай не бива да стоите на течение по време на изпълнение на упражненията.И не допускайте типичната грешка – щом позатихнат болките, край на йогата и разходките.
Дископатията и дисковата херния в лумбалната област заемат най-голям процент от заболяванията на периферната нервна система. Причините за подобни заболявания са : резки движения, вдигане на непремерени тежести, усукване на тялото, при спортуващите-претренираност, неподходящи обувки.. Болката в кръста с разпространение към един или двата крака се дължи на снижен междупрешленен диск или пролапс на същия диск. Основна роля играе механичния фактор – притискане на задните коренчета.
За да не допуснете увреждания на гръбнака, спете на твърдо легло като това може да ви помогне да коригирате леки гръбначни изкривявания. Във всекидневната ви йога практика освен огъвкавяващите асани използвайте балансирано натоварване на всички мускули на тялото, тъй като в йога то се разглежда като едно цяло. Избягвайте обувки с високи токчета като 6 см. е максималната височина. Ако работите седнали използвайте позиция с изправен гръб, избягвайте полуседнало-полулегнало положение и не се заседявайте. Хранете се с растителни продукти богати на калций, фосфор,магнезий и манган.
Предлагам някои йога асани за намаляване на болките в гърба .
Можете да се настаните удобно и да практикувате тези йога упражнения навсякъде: като част от вашата йога почивка в офиса (на стола), пред телевизора по време на рекламите, или на вашата постелка за упражнения .
Седнете удобно в „Сукхасана“ (с кръстосани крака или „по турски“). Изправете гърба и отпуснете раменете. Най-важното: усмихнете се на себе си.
Изпъване, удължаване на гръбначния стълб
Вдишвайки бавно, вдигнете ръцете си отстрани. Сключете пръстите така че показалците да се допират нежно един към друг. Протегнете се до толкова, до колкото можете. Задръжте лактите изпънати, а бицепсите да се докосват до ушите. Задръжте в тази позиция за 2-3 дълбоки вдишвания. Нежно издърпайте пъпа навътре към гърба. Отпуснете позата с издишване .