В условията на продължителна ваканция заради коронавируса, просветното министерство препоръчва от днес да се преподават и нови знания онлайн, а не само да се затвърждава преподаденият учебен материал, както беше досега.
“През изминалата седмица започнахме обучението в електронна среда в училищата. През първите дни целта беше да осигурим организационно и технологично обучението, и да компенсираме част от пропуснатите вече дни за упражнение и затвърждаване на знания. Никой от нас не беше готов за тази ситуация, но благодарение на вас се справихме. Благодарим ви за усилията, енергията и ентусиазма, които вложихте. Към днешна дата, това което можем да кажем с висока степен на вероятност е, че преустановяването на присъствената форма на обучение в училищата ще продължи поне до 13 април 2020 г. Това ни изправя пред задачата да направим електронната форма на обучение още по-пълноценна“, се казва в писмо с указания до директорите на училищата в страната и до учителите от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, цитирано от БТА.
Той отбелязва, че в следващите дни усилията трябва да са насочени към започването на преподаването на нови знания на учениците, където това не е направено.
Синхронната форма на дистанционно обучение се сблъсква с редица ограничения (достатъчно електронни устройства във всяко семейство, наличен и достатъчно бърз интернет, здравословно допустимо време за работа с екран) и затова се препоръчва редуването й с асинхронната форма.
По преценка на учителите могат да се редуват уроци за упражнения, повторение, обобщение, както и преподаването на нови знания чрез синхронната и асинхронната форма. Препоръчва се по-пълноценно използване на възможностите на проектно-базираното обучение, при което на учениците се поставя конкретна задача – дневна, седмична или с по-дълъг срок=
Тя може да бъде изпълнена само след извършването на предварителна подготовка – търсене, подбор, анализ и използване на информация от различни източници.
Препоръчва се да се подобри организацията за дневната натовареност за учениците и по-координирано възлагане на задачи от различните учители, които са от пети до 12-и клас. Директорите и класните ръководители трябва да направят анализ на организацията на работа (кой учител с кои ученици по кое време и колко работи), така че дневната натовареност на учениците от първи до седми клас да е до 6 астрономически часа, а на учениците от осми до 12-и клас – до 7 астрономически часа, като част от това време не е в електронна среда.
Разпределението на часовете от разстояние не е необходимо да повтаря седмичното разписание.
Важна препоръка на МОН е приоритетно да се залагат уроци по български език и литература, математика, природни науки, обществени науки, но това не отхвърля възможността да се включат