Начало Бизнес Инж. Мирослав Коев – инженер автоматизация в „Асарел-Медет“АД, пред изданието „Капитал –...

Инж. Мирослав Коев – инженер автоматизация в „Асарел-Медет“АД, пред изданието „Капитал – Кариери“

СПОДЕЛИ
Какво може да бъде направено, така че производственият процес да се случва по-ефективно? Как да се намали себестойността на продукцията? Как да се оптимизират процесите, за да протичат за по-кратко време, безопасно и максимално автоматизирано? Това са само малка част от въпросите, на които инж. Мирослав Коев – инженер автоматизация в „Асарел-Медет“АД, ежедневно търси отговор.
Професионалният му път в компанията започва през 2011 година като монтьор на електронно производствено оборудване. Но обстановката в „Асарел“ тогава не е нещо ново и непознато за Миро и на работното си място „плува“ в свои води.
Завършил съм бакалавърска и магистърска степен в Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“, специалност „Автоматизация, информационна и управляваща техника“ и съм участвал в стажантската програма на дружеството, разказва той и допълва „Не бях най-добрият студент, но доколкото ми е известно съм един от малкото, които работим и се развиваме по специалността. Работил съм като техник автоматизация, а в момента съм на позицията инженер автоматизация. Спомням си първия си работен ден, като че ли е било вчера“, споделя инж. Мирослав Коев.
Започнах в Инсталацията за екстракция и електролиза на катодна мед от руднични води. Бях добре приет от целия екип и ми беше много интересно да разуча техническите средства и решения. Сега съм част от отдел „Автоматизация“. Работният ми ден започва с проверка нормалното функциониране на процесните контролни системи и сървърите, след което продължава с изпълнението на текущите задачи. Най-голямото предизвикателство за мен и колегите ми е да се справим с някоя проблемна ситуация по оборудването, а най-голямо удовлетворение ми носи да приключим успешно нова разработка или проект“, казва инж. Мирослав Коев. Според него, за да си успешен в професията трябва да си много добре технически подготвен, да притежаваш необходимите знания и умения и не на последно място да можеш да работиш в екип.
Сред най-интересните, от професионална гледна точка, проекти, по които е работил Мирослав, е реконструкцията и модернизацията на Циклично-поточната технологична линия за транспорт на руда – ЦПТ-3.
„Това се случи през 2015 година. Харесаха ми приложените от KRUPP технически решения, както и приложните софтуери за управление на съоръжението“, споделя инж. Коев. Тогава той и колегите му от екипа надграждат внедрената автоматизирана система, като извършват хардуерни и софтуерни промени и добавки в програмируемите логически контролери, както и в SCADA системата за мониторинг и контрол на съоръжението.
Въпреки че технологиите напредват значително през последните години, според Мирослав Коев човешкият фактор ще си остане много важен, специално за минния бранш.
„Безспорно електронните компоненти, използвани в съвременните технически средства за автоматизация, се развиха много“, казва той. „При софтуерните решения развитието дори е още по-засилено. Появиха се облачни структури, интернет на нещата, засили се използването на виртуализацията, компютрите повишиха драстично изчислителната си мощност, комуникационните възможности на техниката се повишиха. Но лично аз не мисля, че точно в минния бранш скоро ще бъдат постигнати изцяло автоматични /безлюдни/ производства. Дори да бъде внедрен изкуствен интелект, който да управлява техниката, все пак ще бъде необходим оперативен ремонтен и технологичен персонал“, допълва инж. Мирослав Коев.
Една от неговите професионални мечти е да работи по внедряването на процесна контролна система от изцяло ново поколение, реализирана с квантови компютри и размита логика на управление. Такава система би реализирала управление от най-високо ниво, премахвайки ограниченията на сегашното поколение хардуер, операционни системи и приложен софтуер. Според инж. Мирослав Коев след десет години системите за изцяло автоматичен мониторинг и контрол ще изглеждат по този начин. Tе биха намерили приложение в производства, в които е затруднено или невъзможно да се поддържат благоприятни за човека условия за работа.
ЗА СТАЖАНТСКАТА ПРОГРАМА
Първото издание на стажантската програма на „Асарел-Медет“АД се провежда през 2004 г. От тогава 680 младежи от различни висши учебни заведения са участвали в инициативата, като 134 от тях вече са част от екипа на компанията.
За 2022 година приемът на документи за участие в стажантската програма ще бъде в периода 1 април – 31 май. Нужните документи са заявление, автобиография и мотивационно писмо, в което кандидатите да посочат предпочитаната област за професионално развитие и желания период за провеждане на стажа.
Цялото издание „Капитал – Кариери“ може да намерите на този линк: