Мария Бегова
Днес в Историческия музей в Панагюрище се проведе национална научна конференция на тема „Местните елити и модернизацията на българското общество през „дългия ХIХ век“.
Конференцията се организира от Община Панагюрище, Института за исторически изследвания на Българската академия на науките и Историческия музей – Панагюрище и е в памет на Атанас Петров Шопов (1855-1922), редовен член на Българското книжовно дружество, днес БАН.
В конференцията взеха участие г-н Никола Белишки, кмет на Панагюрище и г-жа Галина Матанова, зам. кмет „Хуманитарни дейности“.
С приветствие към участниците и гостите на конференцията се обърна Областният управител на Пазарджишка област г-н Трендафил Величков. Той подчерта значението на региона и местните елити за историята, но и за стопанския, духовен и културен подем през XIX век.
Получен бе и поздравителен адрес от Сдружение „Национална културна платформа“.
Целта на конференцията е да се обогатят изследванията на българския национален живот през XIX век като се откроят приносите на местните елити за модернизацията на обществото. Местните елити, замогнали се със занаяти и търговия, получили образование в Цариград, Русия, Франция, Рим и Виена формират националния български елит, носител на нови идеали, стремежи към просперитет и независимост. Те стават двигател на българската модерност в края на XIX началото на ХХ век. Те са гръбнакът на новата свободна и независима държава.
Акцент в работата на конференция бе делото на панагюреца Атанас Шопов (1855-1922). За неговия живот и дейност като учен, общественик и дипломат говори директорът на музея доц. д-р А. Шопов, за дейността му като търговски агент в Солун – доц. д-р Росица Лельова от БАН, за връзките на А. Шопов с ген. Стефан Паприков – д-р Ив. Иванов от гр. Пирдоп, за взаимоотношенията на Атанас Шопов със солунския валия Хюсеин Ръза паша – д-р Ангел Златков от Македонския научен институт в София. Бяха представени и доклади за българската колония в Цариград, бележити родове, дарителството, личности и български общини за приноса на местните елити в Пловдив, Копривщица, Сливен, Карлово, Бяла черква и др. за модернизацията на българското общество през „дългия XIX век“. Утре конференцията продължава със запознаване на музейните обекти в Панагюрище.