Начало Интервюта Иван Иванов: Моят живот е праволинеен живот. Занимавам се с живеене

Иван Иванов: Моят живот е праволинеен живот. Занимавам се с живеене

СПОДЕЛИ
Снимка: Иван Пейков
Снимка: Иван Пейков
Снимка: Иван Пейков

Звездата на българското кино Иван Иванов получи приза на Столична община за своя принос в киноизкуството при откриването на Х1Х„София филм фест“ в петък вечер в НДК. Връчи му го кметът Йорданка Фандъкова. За цяло едно поколение Иван Иванов не е просто секссимволът на българското кино през 70-те и 80-те години, а цяла епоха. Човекът, в когото милиони зрители припознават себе си и своите съдби, актьорът с чиито реплики жадуват любовта. Летящ старт на 28-годишния актьор дава филмът „Всичко е любов“ (1979). Играе в „Лавина“, „Комбина“, „Мярка за неотклонение“, „Мечтатели“. Има близо 40 роли в киното и тв сериали. После се увлича по писането и издава 5 книги – стихове, есета, духовни практики.

– Г-н Иванов, с кого бихте искали да снимате?

– Актьорството не е лавина. Не е нито комбина, нито мярка за неотклонение. То е просто едно тихо и самотно занимание без заглавие. И в това е парадоксът: природата му е публична, а се ражда в самота. С кого бих искал да снимам ли? Ами със себе си. (Иван е не само отличен артист, но и деликатен човек. А на снимачната площадка е изключително толерантен партньор. Той е дълбоко емоционален, но свенлив човек. Нищо, че изглежда мъжага. От хората е, които трудно показват своите истински чувства, казва колежката му Янина Кашева от култовия филм „Всичко е любов“).

– Как ви откриха за киното?

– Станах случайно актьор. Роден съм в Асеновград, завърших механотехникум с диплома 3,00. Пробвах се география, школата в Симеоново, право. Изкарвах изпитите, но дипломата… (На 23 години актьорът е приет във ВИТИЗ, е класа на Димитрина Гюрова и Богдан Сърчаджиев-Бондо -б.а.). Като студент играех в режисьорски откъси, Надежда Сейкова ме взе за „Много шум за нищо“, а бях само в трети курс. Борислав Шаралиев търсеше актьор и затова ме бе гледал навсякъде. Страшен режисьор-прецизен до болезненост. За мен е най-големият. При него се чувствах най-добре. След първата среща излязохме заедно от ВИТИЗ. Той мълчи и нищо не казва. Само направи един жест. Стисна си ръцете на юмрук и ги вдигна високо над главата си. Като знак поздрав за победа. А аз, хлапак трети курс – много знаех кой е Шаралиев… Убеден съм, че неслучайно двама души се срещат. Както не е случайно и днес още да се говори за „Всичко е любов“. С образа на Радо (аутсайдера-нонконформист Радослав, проникновено претворен от Иван Иванов, духовния родственик на бунтовниците на Джеймс Дийн и Марлон Брандо – б.а.) успях да кажа много неща тогава. Самият аз притежавам повечето от чертите на героя. И той има характер, който нищо в живота не може да пречупи.

– Казвате, че обичате да играете герои.

– Да, обичам. Обичам и главните роли. Който твърди, че в киното няма значение дали ролята е главна, или малка, греши. Аз съм индивидуалист анархист и не търпя затворени пространства. Киното пасва на характера ми. Пред камерата аз съм сам, аз съм герой и играя герой. Не персонаж. Иначе мога навсякъде и всичко да изиграя, но в киното се занимавам със самия себе си. Почнах да пиша, за да се превърна в… същото, което съм. Какъвто бях, такъв и си оставам (казва го на руски -б.а.) Преоткривам се.

– Но напоследък не ви виждаме често, отказвате интервюта… (срещата става в Дома на киното като част от инициативата на „София филм фест“ „Интервю с автограф“).

– Имам къща на село (Оборище, Панагюрско). Живея там, говоря си с хората за простички неща – за козите, кой се е родил, кой умрял, къде е кметът, кога ще оправят тази дупка… София не ме привлича вече с нищо. Нямам творчески планове. В това време написах 5 книги. Едната се казва „Този живот, онзи живот“ и това заглавие казва всичко за мен. Интересува ме човешкото общуване, простичките неща. Но такъв бях и когато активно се снимах. Киното е конкретна работа, физическо действие, подкрепено с емоционален заряд. А на маса се отдаваш на интелектуални забави, на фарса, на парадокса. Не бях такъв и сега не съм – отивам, свършвам си работата и изчезвам.

– Какъв е вашият живот?

– Моят живот е праволинеен живот. Занимавам се с живеене. Да, разбира се, има любов, но и това се нарича живеене. Живей с трепет, но не бързай за никъде.

– Защо Христо Стоичков специално ви поздрави с видеообръщение чак от Маями?

ivanivanov– Сприятелихме се. Аз имам безброй приятели, но те не подозират това. Запознахме се по време на филма за него на Борислав Колев (лентата се нарича „Стоичков“). Той му казал: „Без Иван Иванов филм няма да има“ и Борето ме намери. Стоичков се оказа уникално момче. Не само като футболист, но и като човек. Сподели с мен живота си, защото се оказа, че „Всичко е любов“ е любимият му филм. Често сте чували доста помпозната фраза: „Аз живея за публиката“. Е, в този случай Христо Стоичков беше моята публика, а неговото отношение ме сгря Той е свободен човек. Пред мен изповяда целия си живот. Казва си откровено нещата. Хората по-често трябва да си казват „харесвам те“, „обичам те“, „радвам ти се“, „днес си с хубава рокля“, „тази прическа ти отива“… Нека го правим. Това наистина сгрява.

– Често говорите за просветлението, пробуждането. Дойде ли то при вас?

– В човешкия живот е хубаво да се случват случки. А то, пробуждането, все някога идва. Трябва да го чакаме, не да го търсим. Времето не бърза за никъде. И ние не трябва да бързаме. То все някога ще дойде. Пробуждането е индивидуален акт. При мен дойде насън И аз, който в живота си бях написал само едно писмо до майка си в казармата, седнах пред белия лист и написах стихотворение. Давам го на жена ми. Тя чете и пита: „Какво е това?“. „Не знам“, отвръщам аз. „И аз не знам, но е много красиво“. Чакай, викам, да ти напиша още едно, после и още едно… Никога не задрасквам. Слагам точка. И край. Така отидох в света на думите. Но сега не ми се пише. Както и не ми се играе Какво друго можех да правя, освен да остарявам на екрана. Нито чакам следваща роля, нито чакам да се усъвършенствам. Край! Това вече е направено. Защо да го повтарям? И хайде! Живеене! Нищо не може да замени живота. Другото не съществува. Забелязали ли,, сте. че думите са живи само когато и човекът е жив. Само изречени от жив човек те имат енергията да пърхат и да политат.

– Кога един човек си е свършил добре работата?

– Работата на човека на тази планета е да предизвиква възхищение, да вдъхновява. Когато се сетиш за един човек, не да се сетиш за него като за велик актьор или талант, а, че е предизвикал у теб възхищение. Пак казвам, имам своето самочувствие, че добре съм си свършил работата. В предложените обстоятелства, разбира се. Компромиси? Винаги се правят компромиси, но бях известен като актьор, с който трудно се работи. Защото първо си харесвах ролята в сценария, примервах я по себе си, придърпвах я към себе си. А после започвах да се бъркам на автора: „Това не е точно. Тук не е достоверно.“ Че кой писател обича да му зачеркват думичките? После се намесвах и в монтажа. Ама този кадър биз брилянтен. Режи! Излиза филмът на екран и писле там от край до край Иван Иванов. Такъв съм си аз, личен, но и много любвеобилен. Знам къде ме боли, къде скърца, чувствам се добре само в собствената си кожа. Затова не станах преподавател. Харесвах еднакво всички студенти. Не мога да определя кой е по-талантлив, кой не става. Не ме бива за началник.

– Мнението ви за новите български филми и сериали?

– Трудно ще отговоря на този въпрос. Не съм компетентен, но според мен нищо му няма на българското кино. Заглеждам се в някой филм, но за кратко. Щрак. Окото ми запечатва като фотоапарат някой кадър и после знам всичко. Знам му акъла на киното, бързо разбирам и ми става ясно какво се е случило преди и какво ще стане после. Обичам филми, в които се разказват истории. Такъв разказвач беше Шаралиев. Киното е много красива илюзия. Не трябва да се издевателства над него. Затова си казах: „Достатъчно бе, Иване!“ А за режисура нямам енергия.

Задавате ли си въпроси като например какво се таи дълбоко в душата ви?

– Ако си задавам такива въпроси – за плиткото, за дълбокото, няма да знам дали съм бръкнал в левия, или в десния си джоб. Ще се объркам (изиграва го). Затова така си крача с новите обувки – жена ми ми ги купи за награждаването, ето -подстриган съм, с топъл пуловер… Тук съм сред приятели… Това е живеене. Живейте!

Мила Вачева

24 часа