Изложба, посветена на 115 годишнината от рождението на проф. Илия Петров бе открита на 6-ти юли в Исторически музей-Панагюрище. Експозицията включва 71 творби – живопис, графика и рисунка, които са част от дарение „Иван Деянов“ – съставна част от богатия фонд на музея ни.
Петров е един от изключителните ни майстори в живопистта, но истинската му виртуозност е най-вече в голите тела, където той остава един от най-големите ни майстори.
Проф. Илия Петров е роден на 6 юли 1903 г. в Разград. Учи живопис в София и в Академията за изобразителни изкуства в Мюнхен. От 1940 година преподава в Художествената академия, София. През 1971 година е избран за академик в БАН. Умира на 18 май 1975 г. в София.
Първите му произведения са типични за 1920-те години. Постепенно стилът му се усложнява и обогатява. Създава множество известни портрети на много бележити свои съвременници – Дора Габе, Николай Райнов, Людмил Стоянов.
След 9 септември 1944 г. работи по произведения с историко-революционна тематика, взема дейно участие в ръководството на СБХ и е негов главен секретар (1949 – 1951 и 1957 – 1959).
Неговото име носят Националната художествена гимназия за изящни изкуства в София и Художествена галерия „Проф. Илия Петров“ в родния му Разград.
Снимки: Исторически музей – Панагюрище