Рубриката води Мария ПЕТРИШКА
Здравейте приятели! Днес с тази публикация ще се опитам да бъда максимално полезна на всички със забързано ежедневие. Животът ни много отдавна изгуби нормалния си ритъм и думи като стрес , напрежение, депресия , тревога, са част от всеки наш ден . Отдавна отминаха дните, когато мотото на всички ни бе „можем с малко“. Днес ние искаме всичко да е по-добро от всичко, ако може сега и на момента. По-добра къща, по-добра заплата, по-добри оценки, а дори и по-добър свят. Стремежът към съвършенство ни прави забързани , стресирани и малко луди дори. Но всеки може да се апострофира : „Това е еволюцията“! Да, така е и ако темповете, с които се развиваме не се отразяваха върху здравето ни: умствено, физическо и емоционално, всичко би било в рамките на разумното. Нашите желания са взели формата на нужди и изпълнението на тези нужди изисква ангажираност не само към работата ни, а и към семейството ни и обществото. В това време самите ние се преуморяваме, превръщайки тялото си във фабрика . Следват напрежение и отпадналост. Често срещано оплакване в следствие на прекарано дълго време в седнала позиция са болките във врата.
Болката във врата възниква най-вече от дългите непрекъснати часове седене в една и съща поза, при обездвижване на тялото ни и при неспокоен сън също. Стресът и напрежението в ежедневието ни също предизвикват схващане и болки във врата.
За да се отървете от болките във врата, ще ви представя няколко асани или йога пози, които се правят лесно и няма да отнемат много време в ежедневния ви натоварен график.
Баласана или поза дете: Застанете по колене на пода / Поставете прасците си на пода като пръстите на краката се докосват. Седнете върху петите. С ръце отстрани на тялото издишайте и наведете торса си между бедрата / наведете се от кръста и поставете торса си между бедрата. Бавно наведете главата си до земята. Останете там, до където ви е възможно без да се напрягате. Ръцете трябва да си почиват от двете страни на тялото с длани, обърнати нагоре. Останете в тази поза доколкото е възможно и бавно, вдишвайки се изправете отново в изходна позиция. Поставете ръцете си върху бедрата с длани, обърнати към тавана в състояние на релакс. Тази поза не само ви освобождава от болки във врата и гърба, но също така успокоява мозъка ви. Тя разтяга ханша, бедрата и глезените и ви кара да се чувствате свежи като дете!
Крокодилско усукване по гръб: Легнете на пода с изправен гръб. Протегнете ръцете си настрани от тялото. Бавно вдигнете десния крак и го поставете над левият крак той остава прав а десния крак сгънат в прав ъгъл поставяме върху ляво коляно .Със издишване завъртете лицето надясно и дясно коляно на ляво. Поемете няколко дълбоки вдишвания. Повтаряме същото с левия крак. Позата прави не само мускулите ни по-гъвкави, тя ще ни отведе до състояние на удовлетворение и блаженство.
Марджарясана или поза котка: Заставаме на колене , и пренасяме тежестта на тялото върху краката и дланите на двете ръце / те са на ширина на раменете /. Последователно, издишайте и извийте гръбнака към тавана, навеждайки главата си навътре към корема . Внимателно поставете брадичката към гърдите. Вдишвайки извийте главата към тавата , седалището също с нежна гръбначна извивка към постелката. Това ще осигури нежен масаж на гръбначния стълб и органите на корема, абсолютно безплатно, като същевременно облекчава болките във врата!Направете асаната 7 пъти .
Асана Випаритакарани или обърнато нагоре действие : Легнете по гръб и бавно повдигнете двата крака от постелката .След като краката сключат ъгъл 90 градуса със постелката , повдигнете тялото върху дланите си . Дланите ни са точно за седалищните кости, лактите са максимално прибрани към тялото , краката са перпендикулярни на постелката или под ъгал 45 грдуса . Стъпалата са насочени към тавана. Правете дълбоки дълги вдишвания и издишвания най-малко петнадесет пъти преди да преминете към следващата поза. Тази йога поза внимателно разтяга задната част на врата, облекчава леки болки в гърба, намалява умората, помага срещу спазми в краката. Излизате от позата бавно и контролирано , отпускаики гръбнака прешлен по прешлен . Ако позата ви е трудна можете да използвате стената като подпорка.
Уттута Триконасана или поза триъгълник: От изправен стоеж раздалечете краката си на 2 пъти ширината на раменете си . С изправен гръб разтворете ръцете си настрани. Вдишайте и бавно се наведете към дясната страна, като с дясната си ръка докосвате глезена на десния крак и лявата ръка е насочена нагоре. Погледнете към лявата си ръка, докато задържате в позата. Останете в позата толкова дълго, колкото можете. Не се насилвайте и напрягайте . Целта на тези пози е да ви освободи от болката, а не да създаде допълнителна такава .
Шавасана! : Това е най-лесната и в същото време най – трудна . Инструкциите са да не правите нищо! Изисква тялото да бъде поставено в неутрална позиция. Легнете на пода с изпънато тяло. Врата и гърба са в една линия и краката са леко разделени. Ръцете трябва да са отстрани,с длани насочени нагоре, а пръстите в естествена извивка. Това нека да бъде последната от комплекта асани или йога пози, която правите. Тялото трябва да бъде в тази позиция в продължение на най-малко пет минути за дълбока релаксация на мускулите и обща почивка.
Надяваме се, че сте направили опит да се сбогувате с болките си във врата, следвайки тези прости пози от йога. Ако ви се сторят неразбираеми заповядайте в зала „ Самбо „ всеки вторник от 19,00 часа за да ви ги разяснение.
А до тогава се наслаждавате на спокоен живот, надявам се без стрес и напрежение. Усмихвайте се това ще ви помогне да се освободите от тях .
Намасте !
Мария