Древното индийско учение Аюрведа проповядва природосъобразен начин на живот, за да постигне човек хармония със себе си и околния свят. Основно място и значение се отдава и на храната, която е източник на енергия и едновременно с това е средство за лечение.
Храненето и Аюрведа
Индийската кухня е уникална със своето богатство от вкусове и аромати. Дължи се на разнообразието от подправки, които се използват при приготвянето на ястията. Днес много от типичните индийски храни имат почитатели по цял свят. Причината е не само в техните вкусови качества, но и заради благоприятното им въздействие върху човешкия организъм.
Характерно за индийската кухня е, че се използват натурални продукти, които са гарант за добро здраве. Целта е храната освен наслада и насищане на тялото с полезни съставки, да е помощник за правилното функциониране на органите, за постигане на баланс между физика, психика и емоции.
Друга съществена особеност на индийската кухня според Аюрведа е, че най-подходящият хранителен режим за всеки е свързан с неговите индивидуални особености. Наред с това аюрведа лечителите използват разнообразие от билки, подправки и био храни при прилагане на различни лечебни терапии и процедури.
Храната е пръв помощник на детоксикацията, която е основно средство в Аюрведа за пречистване на организма от вредните токсини, които са причина за много от болестните състояния при човека. Вредните вещества се натрупват в черния дроб и храносмилателната система, което предполага тяхното регулярно почистване.
Как да се храним според Аюрведа?
Най-важното правило по отношение на хранителния режим е свързано с качеството на продуктите, които приемаме. По отношение на ежедневието Аюрведа препоръчва наличието на закуска, обяд и вечеря, между които да има леки междинни закуски.
Първото хранене за деня не бива да се пропуска, защото след събуждане тялото се нуждае от енергия за предстоящия ден. На масата сутрин е добре да има пресни плодове и зеленчуци. Ядките пък са подходяща междинна храна, тъй като са енергиен източник, благодарение на състава си от полезни минерали и витамини.
Обядът може да е от зеленчуци и готвена месна гозба. Традиционните индийски ястия се отличават с наличие на смесица от подправки. Най-характерните са куркума, пипер, кориандър, канела, джинджифил. Повечето са пикантни и се консумират топли.
Млечните продукти са задължителен елемент от Аюрведа хранителния режим. Особено подходящи са за последното хранене за деня. Вечерята трябва да е лека и да е поне 4 часа преди сън.
Най-малко 8 чаши вода дневно
Чаша топла вода след сън е Аюрведа сутрешна рутина за начало на деня. Водата е крайно необходима за правилното функциониране на организма, за отделянето на токсините и улесняване на храносмилането. През деня е добре да се включат топли напитки като билкови чайове. Липсата на достатъчно вода в организма може да е причина за колики, главоболие, лесна уморяемост и липса на енергия.
Как да се храним през различните сезони?
В традиционната индийска кухня присъстват ястия, които са характерни за определен сезон от годината. Това е обусловено от необходимостта на организма от храни, които да му доставят необходимите полезни съставки. Богатите на протеини и мазнини манджи са характерни за студените дни на зимата и пролетта. Доката в летните горещини човек се нуждае от лека храна, повече свежи плодове и зеленчуци. Месото може да се ограничи до 1-2 пъти в седмицата.
Има ли значение възрастта ни за вида на храната, която приемаме?
Според Аюрведа човек се нуждае от различно количество енергия през различните етапи от своя живот. А и в началото на човешкия живот децата постепенно привикват към различните храни. Едва след своята 12-годишнина те могат да се хранят с всичко, което има и на масата на възрастните. До навършване на 60 години хората следват своя индивидуална потребност към видовете продукти. Но от 60+ организмът има необходимост от промяна на режима на хранене.
Снимки: Pixabay