Начало Общество Каква заплата трябва да вземаме, за да си купим жилище на кредит?

Каква заплата трябва да вземаме, за да си купим жилище на кредит?

СПОДЕЛИ

Средният размер на кредитите за покупка на жилище в България е около 150 000 лв., като левовете са категорично избираната валута, показват данни на една от големите банки в страната. Най-често хората взимат ипотечни заеми със срок около 30 години.

Бум на кредитите за покупка на жилище в пандемията

Близо половината от клиентите на банката с ипотечен кредит са на възраст между 25 и 35 години. Това обикновено са млади хора или семейства, които купуват своето първо жилище или желаят да се преместят в по-голям дом.

Те имат стабилни доходи, като заплатите им са между 1700 лв. и 2500 лв. Младите обикновено предпочитат жилищният кредит да е с максималния срок от 35 години. Преобладаващата част от сделките, финансирани с банков заем, се осъществят в четирите най-големи града София, Пловдив, Варна и Бургас. Жилищните кредити удариха нов рекорд

При взимането на ипотечен кредит хората трябва внимателно да преценят финансовите си възможности, тъй като тези заеми обикновено са с дългосрочни. Взимането на заем с дълъг срок от около 30-35 години позволява на клиентите на банките да намалят месечните си разходи за обслужване на заема, което пък им дава по-голяма свобода как да харчат текущите си доходи. Банките свалят все повече оценките на имотите

Сделките с имоти продължават да нарастват, но по-бавно

Сделките с недвижими имоти нарастват с 10.79% на годишна база през първите 3 месеца на тази година до близо 49 000 броя, показват данните на Агенцията по вписванията. Въпреки, че вписаните сделки са с над 4700 повече спрямо първото тримесечие на миналата година, темпът на растеж намалява осезаемо.

През първите 90 дни на 2021 г. броят на сделките нарасна със 17% на годишна база, през второто тримесечие бе постигнат внушителен скок от над 60%, увеличението през третото тримесечие беше близо 19%, а през последните 3 месеца на 2021 г. растежът достигна 22.7%. Това означава, че за цялата година пазарът е нараснал с близо 30%. Голям ръст в продажбите на имоти

Имотните сделки в София нарастват с 8.75% на годишна база за периода януари – март, достигайки 7268 броя. Това е троен спад в темпа на растеж спрямо същия период на миналата година, когато годишното увеличение бе на ниво от над 26%.

В Пловдив, който е вторият най-голям имотен пазар у нас, вписаните сделки намаляват с 3% спрямо първото тримесечие на миналата година до общо 3534 броя. За сравнение, година по-рано ръстът на сделките достигна 34%.

За сметка на това обаче, вписаните покупко-продажби на недвижими имоти във Варна се изстрелват с 34.6% на годишна база до 3471 броя. Трите най-големи града – София, Пловдив и Варна оформят приблизително 30% от пазара на недвижими имоти в България. В кои градове има най-много сделки с имоти?

Най-висок ръст в сделките с имоти през първото тримесечие се наблюдава в Несебър, който през последната година се утвърди като предпочитано място за инвестиция в недвижим имот. Сделките в курортния град се увеличават с цели 104% на годишна база до 1438 броя. Българи изкупиха имотите по морето

В още 3 населени места покупко-продажбите на имоти надхвърлят 1000 броя през първите 3 месеца на годината. Вписаните сделки в Стара Загора нарастват с 9% на годишна база до 1202 броя, сделките в Русе се увеличават с 8.4% до 1095 броя, а тези в Плевен записват ръст от 2.5% до 1016 броя.

Източник