В панагюрската компания „Асарел-Медет“ служители с над 40-годишен стаж работят наред със зрелостници от Професионалната гимназия
В спорта и бизнеса е важно да откриеш талантливите хора навреме. Но още по-важно е да успееш да ги задържиш и да развиеш техните силни страни. Това е в основата на корпоративния успех и стабилността на всяка компания. За лидера в родната минерално-суровинна индустрия „Асарел-Медет“ АД приемствеността е част от фирменото ДНК. В панагюрската компания можете да срещнете както служители с над 40 години трудов стаж, за които „Асарел“ е първото и единствено работно място, така и младежи, които довчера са чакали голямото междучасие, за да хапнат нещо на крак от училищната лавка.
Най-добрата формула
„Oпитът ни през годините показва, че най-добрата формула е сами да изграждаме и развиваме кадрите си, така че всеки да получава шанс да се обучава и израства през различни позиции. И ако има способности, постига резултати и дава добър пример“, казва изпълнителният директор на „Асарел-Медет“ инж. Николай Пелтеков, който от 25 години е част от екипа на компанията и е преминал по всички стъпала на фирмената йерархия. Започнал е своето развитие като механошлосер и механик, бил е и началник на участък в рудник „Асарел“. След това ръководи цех „Ремонт Обогатителна фабрика“, направление „Ремонти“, и отдел „Инженеринг на ремонта“. През 2022 г. той става генерален директор на панагюрската минна компания, след като три години преди това е директор „Ремонтни дейности“. От 4 януари 2023 г. е изпълнителен директор, а за да се осигурят приемствеността и устойчивото развитие на компанията, инж. Пелтеков работи в тясно взаимодействие с досегашния изпълнителен директор инж. Делчо Николов, който е председател на Управителния съвет.
Приемственост
„За нас е много важна приемствеността – фирменото ноу-хау, знанието и традициите да се предават от едно поколение на следващото, което да надгражда и усъвършенства постигнатото“, добавя инж. Пелтеков. „Много от младите специалисти идват при нас чрез стажантската ни програма, която развиваме вече 20 години. Всеки пети от студентите остава на работа при нас и имаме хора на ръководни позиции, които са започнали като стажанти. Пионери сме при дуалното обучение и нашите наставници вече са обучили пет випуска абитуриенти в реална работна среда. Така младежите започват кариерното си развитие при нас още след гимназията, като нерядко продължават да учат задочно висше образование“, споделя опита на „Асарел-Медет“ изпълнителният директор на компанията.
Да решаваш нерешими задачи
Председателят на Управителния съвет инж. Делчо Николов също познава дружеството като пръстите на едната си ръка. Става част от екипа на „Асарел-Медет” през 1980 г., като през годините израства като ръководител на участък, началник на рудник „Асарел”, ръководител на направлението за технологично развитие и директор „Производствено-технически дейности”. През 2011 г. става генерален директор на компанията, от 2014 г. е изпълнителен директор, а през 2017 г. е избран и за председател на Управителния съвет на „Асарел-Медет“. „Трябва да обичаш работата си и мястото, където работиш. През годините съм се сблъсквал с много трудности, но не съм се отчайвал и съм се борил. Продължаваш напред и постигаш резултати, а животът е така устроен, че когато си зает, не усещаш как минават годините. Работата в „Асарел-Медет“ ми даде възможност да участвам в големи проекти, да се сблъскам с на пръв поглед нерешими задачи. Даде ми много приятели и шанса всеки ден да уча нещо ново”, допълва инж. Николов.
Да намериш себе си
Изцяло асарелски кадър е и инж. Иван Чолаков – директор „Производствени дейности“ в компанията. Неговата майка Недялка Чолакова е един от първите геолози в рудник „Медет“ и именно нейните разкази събуждат любопитството на сина ѝ към тази наука. Първата му работа е като стругар в „Оптикоелектрон“, но разбира, че това не е неговата професия и се записва в Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“. Започва в „Асарел“ веднага след дипломирането си през 1996 г. като замервач-отчетник в геоложкия отдел. После става хидрогеолог, специалист по минно планиране и ръководител на геолозите. Седем години и половина е началник на рудник „Асарел“, а след това поема производствената дирекция, която ръководи и до днес. Според него добрият ръководител трябва да е честен, компетентен и справедлив. Да дава личен пример и да не стои на едно място, а да се развива. Обича да препрочита стари консултантски изследвания за „Асарел“, които по онова време може да са били технически невъзможни или икономически неизгодни, но в днешната модерна ера да им е „дошло времето“. Какво се е променило в „Асарел“ от 1996 г. досега? „С машините израснахме много“, казва инж. Иван Чолаков, но допълва, че най-важни си остават хората – с тяхната всеотдайност, мотивация и лоялност към компанията.
Новата вълна
Пет випуска младежи, завършили Професионалната гимназия в Панагюрище с дуална форма на обучение, вече са част от екипа на „Асарел-Медет“ и работят наравно с доскорошните си наставници. Един от тях е Цветан Кузманов – автомонтьор в Централна ремонтна база. Той е наследил не само трите имена, но и упоритостта да не се отказва при трудни задачи от дядо си, който преди години също е бил част от екипа на ЦРБ в „Асарел“. Още през първата си година като редови работник в панагюрската компания Цветан Кузманов е избран от колегите си в ремонтната база за „Най-добър в професията“. „Още от първия ден на дуалното обучение няколко момчета се откроиха и Цветан беше сред тях“, спомня си техник-механикът инж. Марин Брандийски. „На него може да се разчита за всичко, справя се с новите машини, има голямо желание за работа, любознателен е и никога не оставя задачите си недовършени“, допълва той. „Интересно ми е“, лаконично обобщава рецептата Цветан, минути след като е участвал в монтаж на двигателя на нов 130-тонен автосамосвал „БелАЗ“. Когато се връща към дуалното обучение, си припомня есето, което е написал при завършването на програмата. „Сбъдна се това, което си пожелах – исках да имам интересна и доходна работа и днес имам такава“, казва 23-годишният отличник в професията. Благодарен е, че са оценили труда и усилията, които полага. Признава, че прилича на дядо си Цветан Кузманов. Той бил работлив човек, който идвал с удоволствие на работа. Също като внука си днес.
Текст: Татяна Явашева
Източник: economic.bg