Начало Култура Култовото списание „Дъга” се завръща

Култовото списание „Дъга” се завръща

952
0
СПОДЕЛИ

Валентин Ангелов направи комикс за валдхорната

imageКултовото списание с комикси „Дъга” от недалечното минало се завръща. Вече са готови два нови сборника, а идеята на художниците, които стоят зад изданието, е то постепенно да бъде възкресено. Всички стари броеве на „Дъга” вече са качени в интернет и всеки може да си ги изтегли и да си припомни истории като „Добромир“, „ЕЛО – Екип за ликвидиране на опасности“, „Елемаг – воинът на Хан Тервел“, „Островът на съкровищата” и „Приключенията на щъркела Чоко и жабока Боко“.

„Искаме да подсетим, че „Дъга” не е умряла. Засега сме почти на самиздат. Имаме и един спонсор”, разказа за „Новинар” Валентин Ангелов – художникът на комикса „Първобитни небивалици” от „Дъга”. Заедно с Пепи Станимиров, Сотир Гелев и почти целия екип на „Дъга” Валентин Ангелов участва в бавното и трудоемко възраждане на списанието: „Направихме секция „Комикс” в Съюза на художниците. Оказа се, че има доста млади хора, които дори не познаваме, но те работят на световно ниво и правят комикси за чужди издателства”. През 2013 г. художниците от „Дъга” организираха и национална изложба на българския комикс, която вече посети Пловдив, а последно беше в Стара Загора. На 15 август на „Шипка“ 6 пък се открива първата международна изложба „София комикс експо”.

„Имаме хубави отношения с една сръбска организация, която възражда техния комикс. Има и македонци. Трябва и ние да понаправим нещо, за да се представим равностойно”, обяснява Валентин Ангелов. Освен с комикси художникът се занимава с карикатура, шаржове, илюстрации и живопис. Допреди седмица в галерия „Ракурси” имаше негова изложба заедно със скулптора Петко Арнаудов. Двамата направиха обща експозиция и през 2013 г., а за лятото на тази година Валентин Ангелов е планирал пътуване до Гърция. Там той ще покаже свои творби на остров Миконос. „Оказа се, че там имам успех и с удоволствие се готвя за едно гръцко лято”, споделя художникът.

Въпреки че отдавна се е отделил от света на комикса, страстта към това изкуство го връща към „Дъга”. Култовото списание изобщо не е забравено и хората до днес колекционират броеве. На тях се радват както родителите, израснали с историите от списанието, така и техните деца. Затова и от образователната програма по класическа музика „Фортисимо клас” предложиха на Валентин Ангелов и колегите му да възкресят стила на списанието по един нестандартен начин – като нарисуват комикси за музикални инструменти. Част от историите вече са готови и се разпространяват в класните стаи на четвъртокласниците в часовете по музика. Целта е учениците да се запознаят по един забавен начин с 9-те основни инструмента в класическата музика. На Валентин Ангелов се падна да рисува за валдхорна и той посвети на него история в стила на „Първобитни небивалици”. Димитър Стоянов-Димо пък направи комикс за барабана, а Петър Станимиров – за историята на цигулката. „Уроците ни не са типични – обикаляме България с млади класически музиканти, избрали тази професия от любов към музиката.

Поредицата от комикси чудесно се вписа в нашата философия за лесно и забавно учене” – споделя Хари Ешкенази, директор на „Фортисимо клас”. „Те ни предложиха тази идея, което беше един много хубав жест. Ние в групата сме отворени и чакаме всяко предложение с отворени обятия.

Сърбят ни ръцете да правим такива неща

„Не сме забравили комикса и той ни лежи на сърцето”, разказва пък Валентин Ангелов. Той обяснява, че проектът все още не е завършил и всеки месец излиза нова история за музикален инструмент. Когато всички бъдат готови, те ще се превърнат в истински учебник по музика.
Валентин Ангелов си спомня с носталгия времето на списание „Дъга”: „Беше невероятно. Тогава бяхме почти звезди. Това беше единственото списание с комикси и случките се следяха, коментираха. Получавахме купища писма в редакцията и така до ден днешен”. Самият той не притежава всички броеве на изданието, защото то действително се е превърнало в колекционерска рядкост. Успял е да събере своите собствени комикси и притежава горе-долу половината.

Изтокът ни залива с еднодневки

Валентин Ангелов следи как се развива и комиксът по света. Според него макар пазарът да е леко стеснен заради масовата продукция, идваща от Азия и Америка, хубавият комикс в световен мащаб продължава да се развива и художниците правят невероятни поредици. „От друга страна, има и една ширпотреба. Тя навлиза от Изтока – от Китай, Корея и Япония. Те бълват комикси и анимация, които са бързи и са еднодневка”, обяснява художникът. Той обаче не мисли така за класическия американски комикс и за историите на прочутото студио „Марвъл”. „Те са номер 1. Разбира се, бизнесът и индустрията и там се развиха страхотно. Вече почти всичките комикси са направени на филми и това краде от славата на комикса”.

Димитър Николов – „Новинар“