Всеки лекар със специалност, определени години стаж и сертификат да може да извършва медицинска експертиза, с което трудово-експертните лекарски комисии (ТЕЛК) да бъдат премахнати и да се сложи край на чакането. Тази революционна идея лансира в четвъртък здравният министър Петър Москов пред депутатите от парламентарната здравна комисия.
„Няма нужда от ТЕЛК. Няма нужда от това специален вид медик, който има задължението да не работи друго, да се занимава с това нещо“, коментира Москов.
„Няма причина лицензиран лекар със специалност, с определен стаж, който може да диагностицира, може да лекува и може да проследява вашето заболяване, да не може да даде експертиза за това в каква степен това заболяване ви инвалидизира“, заяви Москов.
Той посочи, че идеята му е компилация от европейския опит на страни като Хърватия, Испания, Холандия, Германия. Председателят на комисията ген. Стоян Тонев (ГЕРБ) също посочи, че подобна система за медицинска експертиза се прилага като едно от изискванията към лекарите, които го правят, е да имат поне осем години трудов стаж, след като са взели специалност.
Според Москов, след като медикът определи степента инвалидност, индивидуалните му социални потребности трябва да бъдат оценявани от социален работник.
„Оттам нататък не е работа на лекарската експертиза да оценява какви са индивидуалните социални нужди на този пациент. Можеш да бъдеш без око, без крак, с тежък диабет и при всички тези основания да си с 60% инвалидност. Ти имаш специфични социални потребности и социалният работник трябва да ги идентифицира“, коментира Москов.
„И да спрем с разказа, при който ние на тези хора им даваме 50 лева, билет за трамвая и им казваме да си стоят вкъщи“, допълни той.
Москов коментира, че идеята предстои да се обсъжда и дооформя заедно с представители на социалното министерство, но ако тя бъде приета, това ще сложи тотално нов ред в издаването на медицинската експертиза. Той коментира, че сега хора се записват да минат през ТЕЛК за след година и дори за след две години.
Според експерти обаче идеята на министъра може да доведе до още по-безконтролно нарастване на хората с „фалшива инвалидност“. Причината е, че сега трябва да се подкупи цяла комисия или поне няколко нейни члена, докато ако всеки лекар прави експертиза, корупцията би се умножила.
От години НОИ пък настоява медицинската експертиза да премине към тях, тъй като институтът плаща инвалидни пенсии и иска да упражнява контрол върху този процес.
Лекарите от ТЕЛК пък се сърдят, че ги обвиняват за прекомерния брой инвалиди с право на различни социални придобивки.
Годишно през медицинска експертиза за първично освидетелстване или преосвидетелстване преминават между 170 000 и 250 000 души.
Сега НОИ отпуска близо 900 000 инвалидни пенсии, а хората, които ги получават, са около 450 000 души, тъй като повечето хора с увреждания получават по няколко пенсии плюс допълнителни социални привилегии.
Източник: mediapool.bg