15 март е Световният ден на потребителите. Той се отбелязва за 34-ти път, а целта е да бъдат напомнени правата на хората, когато купуват стоки и услуги, да се насърчи тяхната взискателност към търговците и нетърпимостта към проявите на нелоялност и некоректност.
Тази година фокусът е за правата ни при онлайн пазаруването – за по-сигурни плащания, ясна и достъпна информация и защита на данните ни.
Проверка в супермаркет показа обаче, че често промоционалните стоки се зареждат в много малки количества и така на практика не можем да си ги купим в магазина.
Друга нелоялна практика е, че пакетната цена на продукт се разделя на броя на стоките вътре и така цената излиза друга.
За първи път празникът е отбелязан на 15 март 1983 г. и оттогава става важна дата за потребителските организации в цял свят. Две години по-късно, на 9 април 1985 година, общото събрание на Организацията на обединените нации одобрява идеята той да стане Световен ден за защита на потребителите. В България се чества от 1991 г.
Датата на честване е определяна в памет, речта на американския президент Джон Ф. Кенеди, който на 15 март 1963 г. обявява пред Сената идеята за Закон за защита на потребителите. Кенеди посочва „четирите основни права на потребителя“: правото на безопасност; правото на информация; правото на избор; правото да бъдеш чут. Впоследствие, са добавени още четири: правото да бъдат задоволени основните потребности; правото на обезщетение; правото на образование; правото на здравословна околна среда. Именно тези осем права са залегнали в Правилата за защита на потребителите, приети от ООН.