Международният ден на биологичното разнообразие – 22 май е иницииран и обявен с цел подобряване на информираността и разбирането за проблемите пред биоразнообразието. През декември 2000 г. Генералната асамблея на ООН възприема 22 май като Международен ден на биоразнообразието, с което се отбелязва датата, на която в Найроби е приет окончателният текст на Конвенцията за биологичното разнообразие – 22 май 1992 г.
През тази година мотото на Международния ден е „Биологично разнообразие и устойчив туризъм“. Темата е избрана в подкрепа на дейностите на Световната организация по туризъм към ООН във връзка с Решение 70/1931 на Генералната Асамблея на ООН, чрез която 2017 г. е обявена за „Международна година на устойчив туризъм за развитие“.
Много въпроси, които се разглеждат в рамките на Конвенцията за биологичното разнообразие, засягат пряко туристическия сектор. Добре управляван, този сектор може да допринесе значително за намаляване на заплахите за биологичното разнообразие, за поддържане или увеличаване на различни популации от диви животни и растения, включително чрез приходите от туризъм.
Туристическият сектор може да помогне за постигане на много от 20-те цели на Аичи за биологичното разнообразие. Това означава осигуряване на по-добър контрол и управление за намаляване на вредите върху биологичното разнообразие от туризма, повишаване на информираността за значението на биологичното разнообразие, за ролята на защитените територии за възстановяване на местообитанията, както и ангажиране на широката общественост. Друго важно измерение е по-доброто интегриране на биологичното разнообразие и устойчивото развитие в политиките за развитие и бизнес модели, които включват туризъм.
Отбелязването на Международния ден на биологичното разнообразие през 2017 г. ще даде възможност да се повиши осведомеността и да се засилят действията към важния принос на устойчивия туризъм, както за икономическия растеж, така и за опазването и устойчивото ползване на биологичното разнообразие. Темата предоставя възможности за осъществяване на инициативи като създаването на Програма за устойчив туризъм от 10-годишната рамка на Програмите за устойчиво потребление, представяне на модели и насърчаване на насоките за развитие на биологичното разнообразие и на туризма.