Не се съмнявам в осмата поредна убедителна победа на ГЕРБ в община Панагюрище
Никола Иванов Белишки е роден на 28 декември 1966 година в Панагюрище. По специалност е електроинженер. В политиката влиза през 2007 година, когато става общински съветник като водач на листата на ПП ГЕРБ. Две години по-късно той е избран за народен представител. През 2011 година печели убедително изборите за кмет на община Панагюрище. През септември 2015 година е обявен за най-успешният кмет през мандат за 2011- 2015 г. на средно голяма община в България
Господин Белишки, в класацията на Портала на българските общини Kmeta.bg. бяхте определен за най-успешния кмет на средна община /с население между 20 и 50 000 жители/ за мандат 2011г. – 2015г. Това е най-голямото признание, което може да получи един кмет в България. Как приемате тази награда?
Щастлив съм и колкото и банално да звучи, тя е дело на всички в общината. Дело е на моя екип, на общинските съветници, на администрацията и кметовете по селата. Дело е на всички, които ме подкрепяха, както и на тези, които работят срещу мене, защото ме мотивират, а резултатите в общината са видими и показват, че посоката, в която вървим е вярната. Радвам се, че това е награда, както се шегуваме с приятели „за цялостно творчество“. Тази награда показва, че сме успели да работим така, че нито една област да не изостава, така че едновременно и в синхрон да развиваме всички сфери. А това, че аз имам най-много гласове сред всички мои колеги – общо 26 583, означава, че Панагюрище е позната и харесвана община от много хора в цялата страна. Този факт прави признанието още по-ценно и престижно.
Искам да Ви припомня, че Панагюрище бе избран и за „Град на младежта“ в класацията на „Дарик радио“ и вестник „24 часа“. Това за мене е особено радващо, защото през този мандат основният ни приоритет бе да осигурим високо качество на живот, да променим жизнената среда, да привлечем инвестиции, да реформираме образованието, за да можем да задържим младите хора. Когато изляза вечер след работа на площада и виждам стотици младежи да се разхождат, да общуват и да се забавляват, чувствам удовлетворение от добре свършената работа.
Кой бе най-трудният момент за Вас и за екипа Ви?
Безспорно това бе управлението на кабинета „Орешарски“. Тогава от Брюксел спряха финансирането по всички европейски програми, заради несъгласието си с начина, по който се разпределят парите. Огромна грешка на тогавашното правителството беше, че се съгласи на България да бъдат налагани санкции със задна дата. В следващия момент тези санкции бяха стоварени върху българските общини, въпреки че те вече бяха изпълнили в някаква степен проектите, съгласно действащото в страната ни законодателство и по изискванията, които им бяха посочени от държавата. Същевременно, същото това правителство, спря финансирането по европроектите на община Панагюрище, въпреки, че има задължението да подсигури парите, дори и когато средствата от ЕС са спрени. А целият град бе разкопан, строеше се новото депо за отпадъци и пречиствателната станция. Благодарение на това, че имахме над 3 милиона резерв и още 3 милиона от приватизацията на болницата, които насочихме, с подкрепата на общинските съветници, към разплащане на проектите, работата не спря. В почти всички други общини работата бе преустановена, защото колегите нямаха пари. Досега никой премиер, никой кабинет, не е работил срещу общината ни. По това време срещу нас имаше масирана политическа атака. Разпределиха над 500 000 000 лв. от държавния бюджет по неясен принцип и на определени общини. А не дадоха нито лев на Панагюрище. Ние внесохме пред кабинета 11 проекта на работен етап, дори с разрешения за строеж, но не получихме нито лев. Тук бяха и проектите за ремонт на най-компрометираните участъци от „Маришкия“ водопровод, проектите за нови водопроводи в с.Бъта, с.Баня и за с.Панагюрски колонии. Нито лев, нито стотинка – а в кърджалийски села с 200 души население същият Орешарски строеше стадиони, строеше зали за спортни танци и фитнес, строеше детски площадки в обезлюдени села. Не дадоха на нашата община нито лев за образование, нито стотинка за читалищата. Спортните клубове не получаваха парите си от държавата, та се наложи в този труден момент да им превеждаме авансово субсидии от общинския бюджет. Срещу Панагюрище, община определяна като пример за успешно управление, наказателната акция на кабинета на БСП, ДПС и Атака беше най-жесток. И аз питам панагюрската организация на БСП и новопоявилия им се сателит Атака, какво направиха за общината си в този момент. Заливаха всички нас с манипулативни и лъжливи твърдения, стояха, потриваха ръце и чакаха ние да се провалим. Пожелавам на българския народ никога повече такива хора да не се докосват до управлението на България.
Как оценявате взаимодействието си с другите политически сили на общинско ниво?
Три думи олицетворяват ситуацията – „сами срещу всички“. През целия мандат, но най-отчетливо през последната година, стана ясно, че БСП и Синята коалиция играят в един отбор. Добавяме към тях Евророма и Единната народна партия и се оказа, че въпреки че панагюрци определиха БСП да има четирима общински съветници, те имаха 12. Преди около два-три месеца излязоха решения на Комисия по досиетата, от които стана ясно, че цели седем агенти на държавна сигурност са били съветници от СДС в годините на прехода, докато в редиците на БСП – само един. Това дава много отговори на въпросите за прехода в Панагюрище и „червената крепост“. Оказва се, че при т.нар. „демократи“ е имало повече милиционери, отколкото в участъка. Затова ние, от ПП ГЕРБ успяхме да разбием статуквото едва през 2011 година. Но старите връзки и отношения излизат особено отчетливо днес, когато тук БСП, Реформаторите, НДСВ , а вече и Атака, са обединени срещу ГЕРБ – взаимодействие в общинския съвет, едно и също говорене, едни и същи обслужващи ги „медии“. Хубавото в цялата ситуация е, че хората вече знаят кой какъв е и за кого и какво работи. Ние сме последователни и открити, първи обявихме кандидатите си за кметове, първи обявихме листата си. Хората оценяват това и затова не се съмняваме в поредната си осма убедителна победа в община Панагюрище.
Противниците Ви обвиняват, че често сте прекалено остър, че с Вас трудно се води диалог, че не сте достатъчно открит с медиите. Какво ще им отговорите?
Тези, които ме познават, знаят, че винаги съм бил твърд и принципен, когато става дума за важни неща, а кметската работа е низ от хиляди важни неща. Някои се сърдят, че не съм им вдигнал телефона в определен момент или не могат, когато си искат, да влязат в кабинета ми. Аз не съм нито пастор, нито психиатър, не съм медиум или вълшебник. Хората са ме избрали за кмет и мисля, че в това съм се справил. Впрочем за четирите години, само в организираните приемни, съм разговарял с над 2000 човека.
Едва ли друг кмет повече от мен е ходил по селата. Като правило присъствам, заедно с екипа си, на всяко обсъждане на бюджета, на всеки отчет. Стараем се да уважим всяка покана на граждански сдружения, читалища, организации, институции, бизнес. Имам свой стил на работа и принципи, които следвам. Доказах, че не позволявам на никого да ми се меси в работата, да ходатайства, да ме въвлича в някакви схеми и игри. Това е подходът, който съм избрал. Колкото до медиите – аз съм човек с достойнство и няма да влизам в схемите на „медии“, които – вследствие липса на отговорност или компетентност, поднасят невярна информация, опитват се да създават интриги между мен и други хора, обслужвайки свои или чужди интереси. Не общувам с „медии“, които не спазват собствения си Етичен кодекс и са се опитвали да ме рекетират. Няма да общувам и с други, които са специално създадени, за да работят срещу мене и ПП ГЕРБ. Относно общуването в медиите – за тези четири години на сайта на общината са публикувани стотици съобщения и информации. За това, което са случва в Панагюрище, има над 3 000 публикации в регионалните и национални медии. През последните шест община Панагюрище беше във фокуса на трите национални телевизии, на вестниците – „Труд“, „24 часа“, „Стандарт“, „Преса“, и, радиата „Дарик“, „Хоризонт“,„Фокус“, „Христо Ботев“ и много други електронни медии и агенции. Панагюрище е популярна и разпознаваема община, а това се дължи и на медиите. Освен това моята група във „Фейсбук“ достигна над 2500 участници, а всички знаем, че това е лесен и ефективен начин за комуникация с възможно най-голям брой хора, за обсъждане и търсене на решение на проблемите, които те поставят.
Политически или прагматичен е профилът на кмета Никола Белишки?
По-скоро прагматичен. Политическият ми профил се изразява в това, че споделям ценностите на най-голямата дясна партия, която е член на най-голямата европейска партия. Аз не се водя от политически пристрастия при взимането на решения. Факт е, че двамата ми заместници Галина Матанова и Георги Павлов, на които искам специално да благодаря, не са политически оцветени. Факт е, че нямаше нито политическа чистка, нито вълна от назначения в общинска администрация, като някои дори ме упрекваха за това. Предпочетох да постъпя принципно, въпреки че това е по-трудният път. Виждате, че и в листата на ГЕРБ за предстоящите избори първите две места са за хора, които не са членове на партията. Сред нашите кандидати за общински съветници 30 % са от гражданската квота. Смятам, че сме намерили точния баланс в листата – баланс на професии, компетентност и личности. Защото в местното самоуправление политиката е по-скоро посока и набор от принципи и управленските решения се взимат на базата на конкретните обстоятелства.
Какво е основното Ви послание към жителите на общината за изборите на 25 октомври?
Да бъдат активни, да излязат и да изразят позицията си. В нашата община живеят мъдри и мислещи хора, които виждат кой какво прави и знаят на кого да дадат доверието си.
Въпросите зададе Николета Манджукова
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Осем е добро число – не пропускайте своят шанс! Успех!
0
0