Общинският съвет прие Бюджет 2025 на Панагюрище с остри дебати и критики
На редовно заседание, проведено на 14 май, Общинският съвет в Панагюрище прие Бюджет 2025 с 11 гласа „за“, 6 „против“ и 4 „въздържал се“. Финансовата рамка е в размер на 51 773 567 лева, като включва 27 010 245 лева за държавни дейности, 22 117 293 лева за местни дейности и 2 646 029 лева дофинансиране.
Представяне на бюджета
Кметът Желязко Гагов определи бюджета като инструмент за решаване на реални проблеми, подчертавайки приоритетите на тазгодишната финансова рамка, а именно – сигурност, инфраструктура, образование, спорт, социални услуги и култура. Сред конкретните мерки бяха посочени нови светофарни уредби, завършване на видеонаблюдението, ремонт на улици, изграждане на спортни съоръжения и подобряване на ВиК системата.
Дебатите в залата: баланс или разхищение?
Разискванията по бюджета разкриха както подкрепа, така и сериозна критика. Приемането на финансовата рамка бе предшествано от остри дебати и противоположни оценки.
В едно от изказванията си Павел Хрисков (ПП-ДБ), председател на комисията по бюджет и икономика, постави акцент върху приходната част. Той изрази тревога от липсата на дългосрочна икономическа визия, слаборазвит туристически сектор и предупреди за зависимостта от концесионни приходи.
„Всички говорим за разходи. А откъде ще дойдат приходите след 5, 10, 15 години? 50% от местните приходи са от един играч, който след време ще изчезне от терена.“ – подчерта Хрисков. Той обърна внимание и на факта, че създаването на нови работни места е единственият начин да се задържат хората в общината
Общинският съветник Христо Калоянов от ПП ГЕРБ, изразявайки позицията на цялата група, остро разкритикува бюджета, наричайки го „бюджет на разхищението“. Според него числеността на общинската администрация е увеличена със 73% за последната година и половина, без подобрение в качеството на работа. Калоянов подчерта липсата на баланс в секторните политики – над 3 милиона лева за спорт, при едва 350 хиляди за образование и под 1 милион за социални дейности. калоянов отправи и сериозни предупреждения за ВиК сектора, където критични участъци остават неремонтирани, а рискът от воден режим остава.
Христо Шиндаров (ПП ГЕРБ) също критикува финансовата рамка за тази година, акцентирайки на липсата на равномерно разпределение между секторите и подчерта, че дългосрочните последствия от това ще бъдат видими скоро.
„Бюджетът не е балансиран – за образование са заложени едва 350 хил. лв., за социални дейности – под милион. В същото време спортът получава над 3 млн. В капиталовата програма на общината средствата за всички села от общината са в размер на 1 милион 187 000 лв. Нарастването на разходите за администрация през 2025 година спрямо отчетените за 2024 е 1 088 000 лв. Това за мен е недопустимо. Ние сме рекордьор, ние сме шампиони по неефективно разходване на средства.“
На критиката за приоритизиране на спорта, кметът Желязко Гагов отговори, задавайки въпроси:
„Вие знаете ли, че в България вече има 2 смъртни случая на деца с инфаркт на миокарда, на 8 и 10 години? Знаете ли, че от 1000 мъже от 20 до 35 годишна възраст само 10% могат да имат деца? Ако искаме да правим бюджет и политики, тряба да има хора, към които този бюджет и тези политики да бъдат обърнати, трябва да има деца. Няма по-успешен механизъм от спорта за това да се грижи превантивно за здравето на нас, нашите деца и нашите родители. Затова порпорцията тази година е такава, догодина няма да е – вече ще сме изградили, ще сме ремонтирали спортните зали, ще сме създали условия да спортуват деца, родители, баби и дядовци. Не искам да изпадам в някакви захорасани и романтчни думи, но ситуацията е страшна, ако не се обърнем внимание на здравето и възпитанието. На това учи спортът – прави хората дисциплинирани, за да има наше утре.“
По отношение на щата и заплатите в Общинска администрация, кметът подчерта: „Целта ни е Община Панагюрище да бъде предвидим и желан рабтодател. Средната работна заплата в Общината е 2700 лв, а заплащането в администрацията все още е далеч под този праг. Организацията и процесите трябва да работят, защото миналата година сме обработили 27 000 заявления, реагирахме на над 200 сигнала от приемните дни и кампанията „Кажи на кмета“, подготвихме прокетни преложения, концепции, вкл. с честването на 150-годишнината от Априлското възстание.“
Спаска Тасева (БСП) защити Бюджет 2025:
„Не смятам, че липсва професионализъм в изработката на бюджета. Има политики, има посока. Не може да се говори само с отрицания.“
Тя подчерта напредъка в посока селата и напомни, че проблемите там са натрупвани с години и не могат да се решат за една година. Тасева изрази подкрепа за увеличаването на средствата за социални дейности и култура, но настоя за по-голяма прозрачност в разходването на бюджета. Тя посочи, че е важно гражданите да бъдат информирани за начина, по който се използват обществените средства, и да имат възможност да участват в процеса на вземане на решения.
Никола Белишки (ПП ГЕРБ) подложи на критика твърденията, че бюджетът предвижда достатъчно средства за малките населени места: „Внушенията от предизборната кампания, че селата ще получат 100% от инвестициите, не се реализират. В проекта на бюджета виждаме едва 30%, а истината е, че в миналото селата не можеха да бъдат бенефициенти по оперативни програми, затова и средствата отиваха в града“, заяви Белишки. Той подчерта, че бюджетът е на общината, а не на кмета, и настоя за реална политика към селата.
Бюджет 2025 бе приет с крехко мнозинство и ясно очерта разделителните линии в Общинския съвет.
Следващите месеци ще покажат дали бюджетът ще оправдае очакванията или ще потвърди съмненията.
Целия дебат по приемане на бюджета можете да гледате в линка: https://www.youtube.com/watch?v=O_9RcMVtwL8