Начало Местна власт Общинският съвет реши: Такса „смет“ за 2024г. остава непроменена

Общинският съвет реши: Такса „смет“ за 2024г. остава непроменена

СПОДЕЛИ

На вчерашното си заседание Общинският съвет прие План-сметката и определяне на годишния размер на такса битови отпадъци на територията на община Панагюрище за 2024 година. Бе взето решение, по силата на което начинът на определяне и размерът на такса „смет“ остават непроменени. В така приетата План-сметка се предвижда увеличаване на сметосъбирането по селата от 3 на 4 пъти седмично, а по предложение на общинският съветник от ГЕРБ Христо Шиндаров в приходната част, в графата „други източници на финансиране“ бяха включени отчисленията по чл 64 от Закона за управление на отпадъците в размер на 2 284 324 лв, които РИОС ще възстанови на общината. Средствата ще бъдат използвани за изграждане на клетка 2 на депото за отпадъци и за закупуване на нова сметосъбираща машина.

От разчетите става ясно, че за дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и поддържане на чистотата на територията на общината за тази година ще са нужни 3 596 415 лв. От тях за събиране и транспортиране на отпадъжите – 1 646 886 лв, за третиране на битовите отпадъци – 1 192 229 лв и за поддържане на чистотата на територията – 757 300 лв.

„Нека не бързаме да харчим тези пари. В момента тежестта от такса битови отпадъци пада върху бизнеса, но през 2025 г. нещата ще се обърнат, ще има нова методика и тя ще бъде спусната централно. И ние като управленци трябва да сме готови, да имаме буфер, да има плавен преход.“ – предупреди Никола Белишки от ГЕРБ.

Новата формула за такса смет,

която държавата опитва да въведе от 2013 г. насам, би трябвало най-сетне да заработи от 1 януари 2025 г.

Новата формула предвижда такса смет да се определя по избор на общината според три бази – индивидуално измерено количество отпадък за имота (включително чрез покупката на торби), количество битов отпадък за имота (определено според броя и вместимостта на съдовете за събиране на боклука и честотата на тяхното транспортиране) или броя ползватели на услугата в имота. В случай, че се реши да се изчисляв таксата на база брой ползватели, тоест според живеещите в съответното домакинство, кметовете ще получат от НСИ официални данни за всички жилищни сгради, жилищата в тях, броят на домакинствата и членовете на домакинствата, ползватели на услуги, като няма да бъдат предоставяни имена или други индивидуални данни за лицата.

Основното притеснение на общините е, че новата формула драматично ще завиши таксата на голяма част от домакинствата за сметка на бизнеса, който в момента поема основната тежест на плащанията за събирането, извозването и третирането на сметта. Смята се, че бизнесът генерира около 30% от отпадъка, но за негова сметка са 70% от постъпленията от таксата. След въвеждането на новата формула се очаква съотношението да се преобърне, което да доведе до поевтиняване на таксата за бизнеса и поскъпване за гражданите.