Грозен скандал беляза тазгодишния избор на спортната топ десетка на общината. Оказа се, че за един от включените в класацията* на Асоциацията на спортните клубове състезатели е била подадена невярна информация. Това е било установено след извършена нарочна проверка от страна на комисията по Образование, култура, младежки дейности и спорт към Общинския съвет. Проверката пък е направена, след като към комисията, по време на събрание на Асоциацията на спортните клубове, са били отправени думи на недоволство от вида на тазгодишната класация, както и изявления, че ще бъде бойкотирана тазгодишната церемония за връчване на наградите.
На заседанието на комисията по Образование, култура, младежки дейности и спорт на 22 януари, което се излъчваше и онлайн в youtube канала на Общинския съвет, могат да се чуят доста смущаващи неща. Хронологията на скандала сочи, че въпросната номинация е направена от името на СК „Бойни спортове“. В нея се посочва, че състезателят е „Шампион на България, юноши старша възраст, самбо“. Впоследствие проверка на протоколите от състезанието установява, че младежът всъщност е станал…трети. А най-любопитното е, че председателят на Асоциацията на спортните клубове Иван Нетов, чийто подпис стои под предложената от Асоциацията класация, лично е бил главен съдия в Панагюрище на въпросното състезание и като такъв, би трябвало отлично да е запознат с постиженията на панагюрския състезател. След като разминаването лъсва, от спортната комисия питат: как се е стигнало до това? Отговорът гласи, че била станала грешка и че момчето ….ще бъде извадено от класацията.
Заседанието на комисията можете да гледате в линка (1:22:22)
https://www.youtube.com/watch?v=h_gNwoK8gcg
За никого не е тайна, че ежегодната класация за избиране на спортната топ-десетка на общината и отличаване на спортист, треньор и отбор на годината, всяка година се превръща в повод за интриги, караници и сръдни, които разединяват спртната общност. И също за никого не е тайна, че причините това да се случва са липсата на ясно регламентирани критерии за оценка на постиженията и непрекъснатите опити на определен човек да „дирижира“ избора. Фактът, че в една обща класация се номинират както спортисти от индивидуални спортове,така и от отборни, още на старта лишава отборните играчи от шанса да попаднат в челните места на призовата десетка. Че е крайно време да бъдат регламентирани правила, е ясно и вероятно предстои да се случи скоро. Скандалът с невярната информация обаче поставя куп въпроси – тук и сега. Какво се случва с класацията при тези нови смущаващи обстоятелства? Това с „неволната“ грешка в подадената информация дали няма да се окаже редовна практика, използвана и по други поводи – например разпределянето на субсидиите за спортните клубове? И не на последно място – каква вина има едно младо момче, което се е трудило и полагало усилия, за да бъде поставяно в подобна унизителна ситуация – предложено и след това извадено от класацията, просто ей така, а името му да бъде спрягано в подобен скандал?
В очакване сме да получим адекватни отговори на тези въпроси. Тепърва случаят ще се развива – очаква се Комисията да излезе със становище, както и да бъде взето решение за това как ще се процедира с класацията и церемонията, макар, че след това развитие на нещата организирането на каквато и да е церемония ще е меко казано проява на лош вкус.
Тази година скандалите около „Спортист на годината“ са очеизваден знак, че е достигната точката на пречупване. Знак, че е крайно време да се счупи старият порочен модел. Защото в случая въпросът опира до един елементарен избор – или чупим модела и поставяме всичко на нова, подплатена с ясни правила основа, или „чупим“ децата ни от всички спортове, правейки ги заложници на интриги, его и нездрави амбиции.
__________
*При изборът на спортната топ десетка и носителите на призовете в отделните категории свои лични класации дават Асоциацията на спортните клубове, всички медии, комисията по Образование, младежки дейности и спорт и Общинска Администрация.