Около 85% от кражбите на масло от трафопостове са в 2 района в Южна България – Раднево и Панагюрище, като най-вероятно то се ползва от транспортни фирми като добавка към горивото. Тези данни изнесе Гочо Чемширов, член на Съвета на директорите на ЕВН България Електроразпределение, по време на среща на енергийни, телеком и транспортни дружества и представители на рециклиращия бизнес, на която се обсъдиха проблемите, свързани с кражби на елементи от техническата си инфраструктура. Срещата бе по инициатива на Института за енергиен мениджмънт и Българска стопанска камара. Гочо Чемширов съобщи, че през 2014г. е имало 261 посегателства върху електроразпределителната мрежа – 38800 м въздушни и кабелни линии, в 26 трафопоста е имало кражби на общо 5 тона трансформаторно масло и в 88 трафопоста – кражби на проводници от трансформаторите към таблата ниско напрежение. Всички кражби се извършват под напрежение и през година-две има и смъртни случаи. Крадците вече имат висока техническа култура – оставят 1 проводник и така не се констатира веднага, че има кражба. Много е опасно и при кражбите на нулеви проводници – тогава освен опасност за ел.съоръженията, изгарят и уреди, но и се създават предпоставки за злополуки с човешки живот. Прилагат се на места технически средства за наблюдение, но така има сериозен разход за охрана и проблем с признаването на тези разходи от КЕВР, уточни Чемширов.
По време на срещата всички дружества съобщиха данни за многомилионни загуби, свързани както със стойността на откраднатите активи, така и с разходите за възстановяването на мрежите. По думите на експертите от частните и държавните компании, се краде всичко – кабели, проводници и трансформаторно масло, както и електроенергия, от електроразпределителните мрежи; части от стълбовете на ЕСО ЕАД; елементи от газоразпределителните мрежи, части от железния път, проводници и комуникационна инфраструктура на НКЖИ; части от локомотиви; медни кабели на телекомите и др. Краде се дори от складовете и вагоните на самите рециклиращи дружества по думите на представители на отрасъла.
Според Славчо Нейков, председател на УС в Института за енергиен мениджмънт, трябва да се промени квалификацията на тези престъпления по Наказателния кодекс, като те се приравнят до диверсия и вредителство, защото засягат потенциално неограничен кръг хора и сигурността на държавата. Такова предложение е било направено преди месеци към Министерството на икономиката и енергетиката по време на служебния кабинет, но не е последвало развитие по темата.
Бисер Минчев, главен ревизор по безопасността на НКЖИ изрази надежда, че тази среща няма да е поредната среща, след която няма да има реални действия. Според него, за НКЖИ тези кражби са голям проблем не само като финансови съображения, но и във връзка с безопасността на движението. Един от най-сериозните примери е случаят при гара Яна в началото на 2014 г., когато дерайлираха цистерни, за щастие празни, заради кражба на релси и скрепления. Представителят на Холдинг БДЖ отбеляза, че само разходите по подвижния състав са били за 1 млн. лв. Според представителите на железопътния сектор, трябва да се засили контролът върху леярните, където се изкупуват крадените метали. Бисер Минчев отбеляза, че през 2013 и 2014 г. кражбите са съответно за 1.6 и 1.5 млн. лв., а само за първите 3 месеца на 2015 г. – за 400 хил. лв. Тази калкулация е по остатъчна стойност на активите и не включва разходите по възстановяване на активите. По неговите думи, се краде всичко, в което има метал (най-вече мед) – магистрални кабели, кабели на осигурителна техника и др, което може да предизвика неправилна работа на светофорите и на стрелките с тежки последствия за пътници и товари.
Надя Съботинова от Българската асоциация по рециклиране отбеляза, че асоциацията застъпва тезата за абсолютна нетърпимост към този проблем. БАР е подписала декларация на европейско равнище и участва в борбата с този проблем. По думите на г-жа Съботинова, сериозно трябва да се обърне внимание по изменение на Наказателния кодекс. Предложението на асоциациите и институциите от сектора е за въвеждане на квалифициран състав на кражбата с наказание от 1 до 5 години лишаване от свобода, като долната граница на наказанието е с цел съдебните органи да не прекратяват процесите поради маловажност,както е в момента. Г-жа Съботинова отбеляза, че законният сектор намалява за сметка на незаконния. Нейните думи бяха потвърдени и от останалите представители на бизнеса.
Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България, отбеляза, че в последните години кражбите са все по-голяма заплаха както за мрежата, така и за имуществото и живота на хората. През 2014 г. дружеството ЧЕЗ Разпределение България е подменило 79 хил. м кабели на стоност 1.5 млн. лв., като тези инвестиции не са планирани, а принудени. Той подчерта, че кражбите на трансформаторно масло са достигнали са огромен размер – само за 2014 г. на територията на ЧЕЗ те са 50 тона.
Зорница Генова от ЧЕЗ представи някои добри законодателни практики от Чехия и Румъния, като част от тях са свързани със задължителна идентификация на лицата, предаващи метали за скрап, както и изисквания за плащане само по банков път. За 2012, 2013 и 2014 г. дружеството има преки щети съответно за 2.5 млн., 1.8 млн. и 1.1 млн. лв. Само стойността на кабелите средно напрежение, подменени за последните 2 години, е 6.2 млн. лв. От кражбите на масло са увредени 154 трансформатора за последните три години.
Иван Иванов от Овергаз допълни, че се забелязва обезпокоително нарастване на кражбите на съоръжения, включително на газови тръби и инсталации, които са в стълбищните помещения на жилищни сгради, като така при изтичане на газ може да се стигне до взрив и човешки жертви. Има взаимодействие с органите на МВР, но често престъпленията не може да се докажат пред съда, защото съоръженията са на тротоари и извън сгради. Има и кражби на газ чрез манипулиране на съоръженията.