Начало Политика Организация на работата на Европарламента

Организация на работата на Европарламента

СПОДЕЛИ

Третата тема от поредицата "Какво не знаем за Европейския парламент?" е свързана с организационните процеси в него. Поредицата е много полезна за кандидат-студенти, на които е възможно да се наложи да разработват тема, свързана с Европейския съюз.

С цел подготовка работата на Европейския парламент по време на пленарните сесии членовете на Европейския парламент се разпределят по постоянни парламентарни комисии, всяка от които е специализирана в дадена област. Постоянните комисии са 20 и заседават един или два пъти месечно в Брюксел, като техните разисквания са публични. Европейският парламент може да създава също така и подкомисии и временни комисии за разглеждането на специфични въпроси, както и анкетни комисии в рамките на правомощията си на контролен орган.

Политически органи на Европейския парламент са Председателският съвет и Бюрото. Председателският съвет определя организацията на работата на Европейския парламент и всички въпроси, свързани със законодателната програма. Той включва председателя на парламента и председателите на политическите групи. Председателският съвет ръководи и вътрешното функциониране на парламента. Бюрото включва председателя на Европейския парламент, 14-те заместник-председатели и 6-има квестори с роля на наблюдатели, избирани от Европейския парламент за срок от две години и половина, като мандатът им може да бъде подновен. Председателят се избира за две години и половина, т.е. за половин парламентарен мандат, като може да бъде преизбран.

Председателят представлява Европейския парламент в неговите външни отношения, както и в отношенията с другите институции на Европейския съюз. Председателят ръководи цялостната дейност на Европейския парламент и неговите органи (Бюро и Председателски съвет), както и разискванията по време на пленарните заседания.