Национална научна конференция “Наука, просвета, държавност и модернизация в България през XIX и началото на XX век“ се проведе в Панагюрище от 19 до 20 октомври.
Научният форум бе открит на 19 октомври, в Исторически музей – Панагюрище, където учени и изследователи от различни научни институции и университети от България и Украйна и наследници на панагюрския род Дринови разискваха различни въпроси от времето и делото на именития историк, филолог и общественик.
На официалното откриване на конференцията, присъстваха заместник-кметът на Община Панагюрище Галина Матанова, доц. д-р Елка Трайкова – научен секретар на направление „Културно-историческо наследство и национална идентичност“ към Българска академия на науките, проф. д.и.н Михаил Станчев – чуждестранен член на БАН, доц. д-р Сергей Страшнюк, директор на Центъра по българистика и балкански изследвания „Марин Дринов” на Харковския национален университет „В. Н. Каризан”, доц. д-р Пламен Божинов – Институт за исторически изследвания към Българска академия на науките, Проф. Марин Игнатов – правнук на Найден Дринов, д-р Владимир Сафронов-Дринов – правнук на проф. Марин Дринов, доц. д-р Ангел Джонев – Институт за исторически изследвания към Българска академия на науките, гл. ас. д-р Димитър Христов от Института за исторически изследвания към Българска академия на науките, представители на културни и образователни институции, общественици и граждани. Включиха се и двама от преките наследници на панагюрския род Дринови.
Доц. д-р Атанас Шопов, директорът на Исторически музей – Панагюрище и домакин на конференцията приветства с „Добре дошли“ участниците и гостите на конференцията.
На форума бяха обсъдени делото на Апостола, начало на организирана революционна дейност в Панагюрище и Панагюрския край, както и дейностите на Райна Попгеоргиева, Даскал Боян, Петър Митов Карпузов и други възрожденци.
Организатори на конференцията са Община Панагюрище, Институтът за исторически изследвания при Българската академия на науките и Историческият музей в Панагюрище.
БТА