Начало Местна власт Панагюрище и още 12 общини от ЮЦР получават финансиране по нова програма

Панагюрище и още 12 общини от ЮЦР получават финансиране по нова програма

СПОДЕЛИ

Регионалният съвет за развитие на Южен централен регион за планиране определи критериите за подбор и приоритизация на концепциите за интегрирани териториални инвестиции. В заседанието миналия петък участваха кметове, областни управители, представители на бизнеса, неправителствени организации, работодатели и висшите училища. Водещ на заседанието бе кметът Здравко Димитров, който е председател на РСР на ЮЦР.

Подборът ще се осъществява в две фази – първо преглед на концепциите, след което ще се прави самата оценка и ще се кандидатства с конкретни програми, обясни Петя Агушева – главен експерт в отдел Южен централен район – Главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ (ГД „СППРР“) на МРРБ.

Единните указания предстои да бъдат публикувани в интернет. Един от важните критерии за приоритизация на концепциите е да имат обществена подкрепа. Повече точки ще получат концепции, които кандидатстват за финансиране от повече от една програма, предвиждат партньорства, участват повече общини, интегрират дейности от различни сфери и т.н.

„По програмата има два основни приоритета: интегрирано градско развитие, по който ще се изпълняват мерки и дейности на територията на 10-те големи градски общини в България. За Южен централен регион това е община Пловдив. Вторият приоритет, на който фокуса поставяме днес, е интегрирано териториално развитие на регионите, който ще се изпълнява на територия на 40 градски общини в България. За Южен централен регион това са 12 общини – Хасково, Пазарджик, Смолян, Кърджали, Свиленград, Харманли, Димитровград, Асеновград, Велинград, Пещера, Панагюрище и Карлово“ – каза Агушева.

Целта на програмата и на изпълнението на приоритет 2 е насърчаване на градските и на градско-селските функционалности, инфраструктурни дейности ще се подкрепят и финансират и на териториите на селските общини. Според най-новата дефиниция „селски общини“ са тези, на чиято територия няма населено място с повече от 15 000 жители.

По програма за развитие на регионите ще се подкрепят интервенции на цялата територия на страната. Уточнява се, че тези интервенции трябва да попадат извън обхвата на Стратегическия план за развитие на земеделието и на селските райони, където ще се подкрепят дейности, свързани със здравна инфраструктура, енергийна ефективност на жилищни сгради, туризъм, пътна инфраструктура, устойчива мобилност и развитие на индустриални паркове и зони на територията на т. нар. селски общини при ясна обосновка и при доказан интегриран характер на инвестицията.

Източник: plovdiv24.bg