Начало Култура Панагюрското златно съкровище участва в изложба в музея “Джон Поли Гети” в...

Панагюрското златно съкровище участва в изложба в музея “Джон Поли Гети” в Лос Анджелис

СПОДЕЛИ
Снимка: БТА (ЕВ)
Панагюрското златно съкровище участва в изложба в музея “Джон Поли Гети” в Лос Анджелис. Заедно с него в изложбата са включени бронзовата глава на Севт Трети и Рогозенското съкровище, които са само малка част от над 150 експоната от 14 българския музея, вклчени в изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“. Експозицията бе открита на 3 ноември и ще продължи до 3 март догодина.

Малко след залез слънце, в деня, когато Съединените щати върнаха часовниците с един час назад, за да преминат към стандартното време, амфитеатърът на Getty Villa в квартала на Лос Анджелис, граничещ с Pacific Palisades в Малибу, беше пълен до краен предел с хора, нетърпеливи да се докоснат до изкуството на траките .

Древна Тракия (обхващаща днешна България и части от Румъния, Гърция и Турция) е била дом на племенна култура, чиито представители са били известни с уменията си на войни и конници, както и с богатството си от благородни метали. Траките произвеждали превъзходни златни, сребърни и бронзови изделия, използвани за разнообразни дейности като война, езда и банкети. Тази изложба включва много предмети, открити в земите на траките, които хвърлят светлина върху тази малко позната култура и нейното взаимодействие с Древна Гърция, Персия и Рим в продължение на две хилядолетия.

Изложбата, която ще бъде показана до 3 март 2025 г., включва повече от 200 предмета, включително изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и нейните връзки с други древни култури в Средиземно море и извън него.

Вечерта започна с изпълнение на струнен квартет на  Earth  от  българската композиторка Пенка Кунева , носителка на Грами в категорията за най-добър класически компендиум за 2022 г. Тя е написана специално за откриването на изложбата и е изпълнена от българските цигуларки Благомира Липари и Боряна Попова, американската виолистка Ариана Солотова и арменския виолончелист Гарик Терзиан.

Директорът на музея Гети Тимъти Потс  подчерта, че изложбата е третата част от  програмата „Класическият свят в контекста“  , която изследва различните форми на взаимодействие, свързващи древна Гърция и Рим с други култури в Средиземноморието, Близкия изток и извън тях. Двете предишни събития подчертаха връзките на класическия свят с Египет (2018 г.) и Персия (2022 г.), две култури, които бяха географски отделени съответно от Гърция и Рим от Средиземно море и Сирия-Месопотамия, добави той.

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова  каза в словото си, че изложбата е сбъдната мечта. „Бог е дал на човека невероятната способност да мечтае. Мечтаехме да обявим, на български, откриването на една невероятна изложба точно тук, в музея Гети“, добави тя. Йотова подчерта, че е важно тази изложба да се състои в музея Гети, защото хората в този музей са пазители на знанието.

Министърът на културата Найден Тодоров  каза пред БТА, че тракийската култура е едно от нещата, с които България ще бъде запомнена, затова е изключително важно да се подкрепя българската култура. Той каза, че е много щастлив да чуе произведение на композитора Пенка Кунева на церемонията по откриването. Според него музиката е най-подходящият начин да се открие изложба на тракийските съкровища, тъй като най-великият музикант на всички времена Орфей е бил тракиец.

Сара Е. Коул, съуредник на изложбата,  каза пред БТА, че е трудно да се посочат кои са най-ценните експонати, тъй като експозицията включва много значими групи материали, сред които Панагюрското, Рогозенското, Вълчитрънското съкровище и др. бронзова глава на тракийския владетел Севт III, която гостува за втори път в Гетите. „Чувстваме се много горди, че можем да представим това археологическо наследство на нашата публика във вила Getty, също много развълнувани и малко нервни“, добави тя.

Съ-кураторът Йенс Дейнер добави, че в древния свят е имало политически и географски връзки и „нашата работа е да покажем какви са били те“. „Историята е много по-всеобхватна, за да погледне Тракия и от гледната точка на нейните съседи в древния свят“, добави той.

След церемонията гостите се отправиха на групи към сградата, построена в началото на 70-те години на миналия век, вдъхновена от архитектурата на древните римски заможни крайградски къщи. Докато посетителите криволичеха между галерията с мраморен под и зелени стени и определената зона за коктейли, талантливият струнен квартет продължи изпълнението си в атриума на вила Гети.

Източник: abnase.com