Рубриката води Райка ЙОРДАНОВА
Разхождайки се из гората вече виждам нацъфтели минзухарчета,още рехави,но като пламъчета живи. Значи пролетта идва. А с нея и апетитът ни се отваря за нещо зеленичко и да отдъхнем от зимните туршии.Затова ви предлагам една прясна червено-зелена салата.Малко сол,лимонов сок и зехтинче.Подреждаме в чинията красиво и сипваме една леко изстудена ракия.Петък вечер е,може да си позволим и по две чашки ракия,нали?
И като стана въпрос за ракията ,имах предвид една чорба да ви препоръчам,но в последния момент се отказвам от куркудената/типична зимна чорба/ и да ви разкажа за една Тетевенска саламура. Както и рецептата ще ви напиша за тази невероятно вкусна чорба.
С приятели от Панагюрище преди няколко лета сме в Тетевенския Балкан.Отсядаме във вила „Кордела“,резервата „Боатин“.Наближава време за вечеря,и небезизвестният художник Стайо Гарноев ми каза, да си поръчам саламура. За първи път чух саламура за мезе на ракията и си представих солената вода, в която си държим сиренето.Присмях му се,нали не знам какво е, та си поръчах салата. Да, но като донесоха на Стайо наш саламурата…чорба,приятно ухаеща, в гювече и отгоре две-три люти, препукани чушки…Малеееее,едва се стърпях,накусих му чорбата.Вкусотия…божествена.
При едно от следващите гостувания в Черни Вит, компанията ни беше от още повече приятели. Около обяд отиваме на културна разходка до Тетевен, след което отсядаме в заведение на самия център, под една голяма тента и една много голяма сянка. Препоръчвам на някои от присъствуващите тази чорба, но те…о,не,ние сме традиционалисти,няма да експериментираме,ще ядем…ЯЙЦА ПО ПАНАГЮРСИ! Ами сбъркани малко…Хи-хи-хи…да дойдат до Черни Вит и Тететевския Балкан,за да ядат яйца…Панагюрска му работа! Няма да издавам кои са,ще се познаят в написаното…Много се увлякох,по същество за чорбата сега…
Тетевенската саламура е рибена чорба от различни видове дребна речна риба, характерна за Тетевенския край. Яде се както студена, така и много гореща, като мезе на местната сливова ракия или след препиване на сутринта. Трябва да е много солена, кисела и люта. Независимо от драматичния си състав, тази саламура не вреди на хора с гастрити, язви и колити. Тетевенски майстори и ценители казват: „Ако след третата лъжица по челото ви няма пот и чорбата не се сърба звучно, значи саламурата не е направена както трябва…“
Неслучайно приживе известният български писател Николай Хайтов без колебание я избира за свое любимо ястие “и на този и на онзи свят – тетевенска саламура”.
Задължително е да има пъстърва, а останалите риби може да са други вид. Рибата се почиства от вътрешностите и обилно се насолява. Както отвън, така и вътре рибната кухина се напълва с морска сол. Цонето казва „да не се яде от сол, да се осоли като за солена риба“. Рибата престоява със солта поне 12 часа. В тенджера се кипват два литра вода и един буркан намачкани белени домати от консерва.Забележка-с пресни домати не става същият вкус.
Докато ври водата с доматите, солената риба, без да се маха солта се изпича на жар. След изпичането се остъргва по-голямата част от солта по нея, и с помощтта на щипка се хваща и още вряла, вряла се топва в доматите и водата… да се чува, че прави фъсссс … След това се изважда в чиния, почиства се от костите и накъсва на парченца. Кожата не се маха, а по-малките рибки може да се пуснат и целички.По същият начин на жарта се опукват няколко люти чушлета, но кой колкото лютичко обича. И те се топват в чорбата да направят „фъссс“ и после се нарязват на парченца. Рибата и чушките се прибавят към доматите и всичко се оставя да покъкри около 20 – 30 минути. Накрая се нарязват няколко скилидки чесън на резенчета, повечко копър и всичко се подправя с оцет на вкус. Чорбата трябва да е достатъчно солена и кисела. Затова се казва Саламура. Друго няма, нито лук, нито зеленчуци, нито олио.Ето това е…вълшебна чорба,вълшебно мезе за великолепната отлежала сливова ракия , а за сутрин се превръща в … необходима и животоспасяваща закуска.
Идва ред на основното ястие,което е Роло мозайка, вариант в тефлонова кексова форма. Нужни са 1 кг кайма, 1 яйце, 1 глава кромид лук , галета, чубрица, магданоз, универсална подправка „Вегета“, солчица и черно пиперче. За плънката: кисели краставички, моркови, 3 бр. яйца, гъби, галета за поръсване и кашкавал (количествата са по желание) Объркваме каймата с яйцето, настъргания на ренде лук, галетата, универсалната подправка, магданоза, чубрицата, солчицата и черното пиперче. Оставяме да отлежи поне 10 минути. Сваряваме морковите в подсолена вода 10 минути. Сваряваме и трите яйца. Нарязваме морковите, киселите краставички, яйцата и гъбите на кубчета. Изсипваме плънката в каймата и разбъркваме добре. Изсипваме в намаслена кексова форма. (Моята беше кръгла, но може и правоъгълна). Поръсваме я с галета и печем 35-40 минути в предварително загрята на 180 С фурна. След това обръщаме рулото в тава, настъргваме отгоре кашкавал и връщаме във фурната докато се разтопи кашкавала за около 10 минути.
Наздраве,да ви е вкусно! Приятни почивници и да не забравяме – в неделя е Рогача в с.Бъта!
До нови срещи!