Начало Общество Платформа за проверка на факти стартира в България

Платформа за проверка на факти стартира в България

СПОДЕЛИ

Платформа за проверка на факти стартира в България! Тя носи името Factcheck и вече работи и в други държави. У нас работата й започна само преди няколко дни, а вече има няколко проверени за достоверност твърдения. Сред тях са опасения, че хора без ваксина за коронавирус няма да могат да пътуват, както и фалшиви твърдения, че тестовете върху животни на Covid ваксините са били прекратени, защото животните умирали.

За да провери достоверността на новините, екипът на Factcheck открива произхода им и споделя наличната официална информация по темата. Проверяват се фактите, които са в основата на новини в медиите, изказвания и публикации в социалните мрежи. За целта редакторите на сайта проследяват източниците на информация, както и мотивите им за публикуване на дадено твърдение. Самите редактори решават коя информация да проверяват, като се съобразяват с актуалността и обществената значимост на всяка от темите.

Важен елемент от работата им е проверка на публикации в социалните мрежи, които се споделят безразборно в интернет. Именно такъв е случаят с твърденията за прекратени тестове върху животни във връзка с ваксината за Covid-19.  Oсновната цел на проекта е да се бори с дезинформацията, като свързва източника на твърдението и търси доказателства от него. От АЕЖ посочват обаче, че в някои случаи проверката на фактите може да се каже невъзможна.

Инициативата е дело на опитни журналисти,  начело с Кристина Христова, която е сред учредителите АЕЖ – България, както и неин председател от 2010 до 2016 г. Главен редактор на сайта е Ралица Ковачева – журналист и преподавател по международна журналистика във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“. Автори пък са журналистите Георги Марчев, Мина Киркова и Божидар Ангелов.

Екипът се надява, че работата им ще подпомага тази на журналистите, както и че ще помага на хората да разграничават по-добре фалшивите новини. Екипът предлага и първия „Пътеводител за проверка на факти в дигитална среда“, адаптиран за работа с българските бази данни. „Той е създаден в помощ на разследващите журналисти, но е от полза и за всички представители на гражданското общество, за които разобличаването на фалшивите новини и дезинформацията е кауза и необходимост. Наръчникът включва най-важните умения за проверка на фактите“. Достъпен е ТУК.

Сайтът има и специална секция, посветена на дезинформацията. В нея авторите анализират фалшиви новини и течения, които се радват на широка популярност у нас. Сред тях са „Защитата на християнското семейство като фасада за политическа агитация“ на Георги Малчев и „От Истанбулската конвенция, та на „Измамата к0вид-19“ – съвместно разследване на Мина Киркова, Симона Костадинова и Георги Марчев за това как с фалшиви новини и тайни групи се прехвърлят онлайн общности от конспирация на конспирация.

Всеки може да подаде факт за проверка в платформата ТУК, като въведе твърдението, неговия източник и вида медия, в която са се натъкнали на него – социална мрежа, новинарски сайт, телевизия, радио или вестник. Оставят се още дата и линк или скрийншот на твърдението, които да помогнат на екипа да проследи произхода му.

Изт.