По повод 69-та годишнина от "Кървавия четвъртък"- 1 февруари 1945 година – една от най-трагичните дати в българската история, когато са разстреляни осъдените на смърт от така наречения Народен съд, пред паметника на Райна Княгиня бяха поднесени цветя от политически партии, общественици и граждани. Мястото на отдаването на почит към убитите не бе избрано случайно, тъй като сред героите, станали жертви на комунистическия режим, са и четиримата синове на българската Княгиня.
Сред официалните лица, дошли да поднесат цветя пред паметника бяха: народният представител Христо Калоянов, кметът на общината Никола Белишки, председателят на Общински съвет и координатор на партиите от Реформаторския блок Веселина Зумпалова-Ралчева, съветници от ПП ГЕРБ и граждани.
В част от своето обръщение към присъстващите г-н Ясен Христов – уредник към Исторически музей и ротарианец каза: " Демокрацията идва много трудно и се запазва трудно. Затова в днешното време трябва да запазим завета на тези хора. И да знаем, че ние сме задължени не само да ги помним, но и да продължим тяхното дело! Поклон пред тяхната памет!"
Малко история: По "Дело № 1" са били подсъдими бившите регенти, дворцови съветници, министри и народни представители от 25 -то Народно събрание. Тринадесет членния Първи състав на съда осъжда на смърт Принц Кирил Преславски Сакскобургготски, проф. Богдан Филов – министър председател, Ген. Никола Михов – тримата регенти на България, както и 17 министри,8 царски съветници, 22-ма министри от правителствата след 1941г. 67 депутати от 25-тото НС, 47 генерали и висши офицери.
Присъдите са изпълнени същата нощ. Навързани на вериги хората са откарани с камиони до една дупка от паднала бомба в района на Софийските гробища. Разстрелвани са един по един. Проф. Александър Станишев – световно известен медик е бил принуден да констатира смъртта на убитите. Последен убиват него – застрелват го с пистолет в тила, както е коленичил над последния разстрелян. Труповете са съборени в трапа и зарити със сгурия. Въпреки тайната, през следващите дни и месеци близки на загиналите носят цветя и свещи на мястото. За да предотвратят, комунистите правят отгоре бунище.
Това е финалната фаза на разправата на дошлите на власт комунисти с техните противници, набедени за ,,фашисти'' и виновни за въвличането на България във Втората световна война на страната на Германия.
След падането на комунизма жертвите са реабилитирани от Върховния съд на република България през 1996г. Мотивът на съда е липса на доказателства. Несправедливите и нелегитимни присъди на ,, Народния съд'' са изброени сред престъпленията на комунистическия режим в България в приетия през 2000 г. специален закон.
Текст и снимки: Мария Перфанова