Начало Местна власт Постоянни комисии искат спешна поправка в Наредбата за помощите за новородени

Постоянни комисии искат спешна поправка в Наредбата за помощите за новородени

СПОДЕЛИ

Предложение на две постоянни комисии предвижда промени в правилата за отпускане на еднократна помощ при раждане или осиновяване на дете

Вчера, 3 юли, в електронния регистър на Общински съвет – Панагюрище бе входирано предложение за приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за отпускане на еднократна финансова помощ от Община Панагюрище за раждане или осиновяване на дете.  Вносители са две постоянни комисии към местния парламент: Постоянната комисия „Местно самоуправление и законност“ с председател Даниела Куртакова и Постоянната комисия „Здравна и социална политика“ с председател Цветелина Захариева. Със съдържанието на документа можете да се запознаете в този линк. https://isos.panagyurishte.org/eos/inMaterial.php

Предисторията

Както вече съобщихме в предишна публикация , проблемът с неполучаването на еднократната помощ от страна на родителите не е от днес. След като стана ясно, че липсата на управител в общинското търговско дружество „Пазари и паркинги“ води до невъзможност за служебна проверка на задълженията на кандидатите, се оказа, че нито едно семейство с новородено не е получило помощта, макар да отговаря на останалите критерии. Причината е заложено в действащата наредба изискване, според което родителите не трябва да имат задължения към общинските търговски дружества. При липса на активен управител в някои от дружествата, какъвто е случаят с „Пазари и паркинги“, тази проверка става практически неизпълнима и води до блокиране на изплащането – точно в момента, в който помощта е най-нужна.

Какво точно ще се промени

Ако предложението бъде прието, ще се въведе важна промяна в правилата за отпускане на еднократната финансова помощ за раждане или осиновяване на дете. До момента едно от условията за получаването ѝ беше родителите да нямат задължения към общинските търговски дружества. Тази проверка се извършва служебно от администрацията. Проблемът обаче е, че в някои случаи, както по-горе споменахме, тази проверка просто не може да бъде направена (например в дадено общинско дружество временно няма назначен управител, когато има болничен или организационен вакуум.) Така заявленията на родителите буксуват с месеци, въпреки че те отговарят на останалите условия.

Затова се предлага въвеждането на резервен механизъм – ако общината не може да провери служебно дали родителят има задължения, ще изисква декларация от самия родител, че няма такива. Тази декларация ще бъде по утвърден образец (Приложение №2) и ще има юридическа тежест – ако родителят излъже, носи наказателна отговорност съгласно чл. 313 от Наказателния кодекс.

Важно е да се подчертае, че това не отменя съществуващата проверка, а само я допълва – използва се само когато служебният път е обективно блокиран. Целта е проста: помощта да стига до родителите навреме, без да се чака седмици или месеци за информация, която администрацията няма как да получи.

Още една важна част от предложението е, че промяната ще важи и със задна дата – тоест, за всички заявления, по които изплащането на помощта е било забавено именно заради липса на информация от дружествата. Така ще може бързо да се навакса и да се изплатят натрупаните помощи на семействата.

Новата декларация няма да замени досегашния образец (Приложение 1) – тя ще се използва само при нужда, когато не е възможна служебна проверка.

Също така, се предлага съкратен срок от 14 дни за обществено обсъждане на проекта (вместо стандартните 30 дни), защото:

  • проблемът вече е създал социално напрежение;

  • родителите не са виновни, но търпят последствията;

  • предложението е техническо и засяга само един конкретен текст.

Не на последно място, от значение е и фактът, че тези промени няма да струват допълнителни пари на общинския бюджет, нито ще натоварят администрацията.

С две думи – с тази промяна се премахва една административна спънка, която до момента пречеше помощта да стигне до семействата, за които е предназначена.

Какво следва оттук нататък

Съгласно официална информация от Общинската администрация, проектът на Наредбата за изменение и допълнение , който вече е публикуван на интернет страницата на Община Панагюрище и на сайта на Общинския съвет, в срок до 17 юли 2025 г. всички заинтересовани граждани и организации могат да изпратят своите писмени предложения и становища относно проекта. Това може да стане по пощата, на адрес: гр. Панагюрище, ул. „20 април“ № 13, ет. 2, или по електронен път – на e-mail: obs5@abv.bg.

Към публикуваното съобщение са приложени:

самото предложение с мотивите;

проект на решение на Общински съвет;

проект на Наредба за изменение;

актуализиран текст на пълната наредба с приложенията.

Предложението на двете постоянни комисии

 е важна стъпка към справедливо и ефективно приложение на социалната мярка за подкрепа на младите семейства. Отстраняването на административните бариери не отменя контрола, но премахва излишни спънки, породени от несъстоятелна институционална среда.

Гражданско предложение: По-кратка уседналост, декларация вместо отказ и отпадане на спорно изискване

Освен предложението на двете постоянни комисии, в електронния регистър на Общински съвет – Панагюрище е постъпило и гражданско предложение от Борислав Лазаров, жител на с. Елшица. Той предлага конкретни изменения в съществуващата наредба, с които цели по-справедлив достъп до помощта и премахване на формалните бариери, които я блокират.

Какво точно предлага :

– Да се замени действащото изискване за 5 години уседналост с по-реалистичен срок – 12 месеца настоящ адрес в общината към момента на раждане/осиновяване;

– Вместо автоматичен отказ при липса на служебна информация за задължения към общината, да се въведе декларация по образец, с която родителите удостоверяват дали имат такива задължения – мярка, която осигурява яснота и равнопоставеност;

– Да отпадне изискването детето да посещава училище на територията на общината – критерий, който според вносителя е дискриминационен и в противоречие с правото на свободен избор на образователна институция;

– Да се добави ново Приложение 2 – декларация по чл. 6, ал. 4 към наредбата.

В изложението си Лазаров подчертава, че настоящата наредба в някои свои части противоречи на Конституцията, на Европейската конвенция за правата на човека и на основния принцип на социална закрила по чл. 47 от Конституцията. Според него предложените изменения не само ще приведат наредбата в съответствие с по-висши нормативни актове, но и ще направят помощта реално достъпна за младите семейства, без административни или териториални спънки.

___________________________________________

Общинска съветничка с предложение за промяна в правилата за еднократната помощ при раждане