Начало Общество Поздрав от ВРИД кмет на Община Панагюрище Георги Павлов по повод ...

Поздрав от ВРИД кмет на Община Панагюрище Георги Павлов по повод Деня на народните будители

24
1
СПОДЕЛИ

panagyurishte

УВАЖАЕМИ ДЕЙЦИ НА ПРОСВЕТАТА И КУЛТУРАТА,

УВАЖАЕМИ УЧИТЕЛИ,

УВАЖАЕМИ ЖИТЕЛИ НА ОБЩИНА ПАНАГЮРИЩЕ,

 

В българския национален календар има две дати, които са посветени на духовността. Празниците – 24 май, възникнал спонтанно в училищата и читалищата и Денят на народните будители, учреден с решение на Министерския съвет, но утвърден от научните и просветни общности, са синтез на народната жажда за просвета и държавната воля за създаване на условия за развитието й.

Денят на народните будители е различният празник, защото в него отсъства строгата тържественост на заря-проверката или емоционалното преживяване на историческите възстановки. Но силата на този ден е в отговорността ни към бъдещето и по думите на Стоян Омарчевски – министъра, инициирал празника през 1922 година: „…първата наша грижа е  да обърнем погледа на нашата младеж към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало”. В самото постановление изрично са вписани имената на народните гении от Паисий Хилендарски до Иван Вазов, като предвидливо е оставено място за още мнозина големи и малки строители на нашето Възраждане, Освобождение и културни дейци след него.

Денят на народните будители е „отворен” празник, защото хронологическата верига на имената на заслужилите българи е отворена. И днес ние имаме основание да прибавяме нови и нови имена. Будителството не свършва с дадена епоха и колкото да е парадоксално за време, в което технологиите и средствата за масова комуникация са превърнали света в „глобално село” и сега имаме нужда от будители.

От висотата на днешния ден сме просветени и всезнаещи, но в потока на всепоглъщащата информация биваме „успивани” от фалшивия блясък на кича и еднодневките. Съвременните будители са  тези, които ни държат будни за духовността и възпитават вкуса ни към истинските ценности.

 

Уважаеми съграждани,

Когато през май 1651 година в Рим излиза „Абагар” на Филип Станиславов, първата печатна книга на новобългарски, в края авторът е изписал, че тази книга се дарява на българския народ да се носи „наместо свети мощи”.

Нека книжовността, просветителството и любовта към Отечеството бъдат днешните ни „свети мощи”!

Честит празник!

ГЕОРГИ ПАВЛОВ

ВРИД КМЕТ НА ОБЩИНА ПАНАГЮРИЩЕ

1 КОМЕНТАР