Начало Култура Предложение с размах: Ще стане ли новата поща художествена галерия?

Предложение с размах: Ще стане ли новата поща художествена галерия?

СПОДЕЛИ

Идеята сградата на Новата поща в града ни да се превърне в художествена галерия е част от мащабно предложение на „Благотворително дружество Оборище – 1884, София“, адресирано до Общинския съвет.

В писмо от 14 юли 2025 г. „Благотворително дружество Оборище – 1884, София“ предлага сградата на новата поща, разположена до „Вечния огън“, да бъде превърната в художествена галерия. Идеята идва в навечерието на 150 години от Априлското въстание и има за цел да обогати културната инфраструктура на града, като свърже в едно символично цяло просвещението (читалището) и изкуството (галерията) – двете духовни основи на българската свобода.

Според вносителите на предложението, бъдещата галерия вече има основа:
Условията са на лице, тъй като има дарение от художничката Олга Брадистилова на 110 творби.
Наследниците на Иван Деянов правят също дарение, съдържащо 3 558 единици, в т.ч.: графики, живопис и скулптори – 808 бр.; накити – 215 бр.; керамика – 616 бр.; медникарски изделия (съдове) – 19 бр.; нови и антични монети – 226 бр.; книги на латиница и кирилица – 1 400 бр.; медали – 40 бр.
Сред художествените произведения се намират творби на Дечко Узунов, Илия Петров, Светлин Русев, В. Лазаркевич, А. Венев, Д. Перец, Стоян Венев, Зл. Чалъков, Илия Бешков, Г. Павлов – Павлето, Никола Мирчев, Д. Дечев и др.
Като прибавим дарението на Тодор Димитров от Швейцария и творби, дарени от проф. Стоян Петров Домусчиев, бъдещата Художествена галерия в Панагюрище би могла да стане една от най-добрите в страната.” – се посочва в писмото.

Акцент върху уважението към изкуството и неговите създатели

В отделна обяснителна записка към предложението, дружеството обосновава нуждата от поставяне на паметни плочи на домовете на бележити художници – панагюрци. Цитирани са думите на Джон Ръскин:
„Нациите пишат своите автобиографии в три ръкописа:
Книга на делата им.
Книга на словата им.
Книга на изкуството им.“

„Ако днес ние не можем да се съизмерим с постиженията на тези личности, то оказвайки полагаемата им се почит, ще се издигнем и в собствените си очи.“, пише в заключение инж. полк. Георги Павлов – председател на дружеството.

Плочите за проф. Стоян Петров Домусчиев (ул. „Дринча“ №8) и проф. Симеон Велков Белишки (ул. „Георги Бенковски“ 51–53) вече са платени, изработени и се съхраняват в Панагюрище.
Ректорът на Художествената академия в София – проф. Георги Янков, правнук на Райна Княгиня, изявява желание лично да ги открие.

Останалите предложения включват:
– Поставяне на морена с цитат от „Кървава песен“ на Пенчо Славейков – новото място е между Общината и Слънчевия часовник
– Изписване на годината „1865“ върху фасадата на читалище „Виделина“, по повод 160 години от основаването му
– Реновиране, боядисване и осветление на сградите на пл. „20 април“
– Цветна украса на фасадите и конкурс за най-красив балкон или двор
– Български знамена на всяка къща в Панагюрище по случай юбилея
– Надписи от „Записки по българските въстания“ по спирките на градския транспорт
– Възстановяване на параклиса „Св. Петка“, описан от Пенчо Славейков
– Създаване и издаване на Алманах за развитието на Панагюрище – от древността до днес

Цялото предложение е насочено към съхраняване на историческата памет, културната идентичност и достойното отбелязване на 150-годишнината от Априлското въстание.