Начало Култура С изложбата „Себерефлексия- Quo Vadis” ДЦДМУ „Дъга“ ще отбележи Световния ден на...

С изложбата „Себерефлексия- Quo Vadis” ДЦДМУ „Дъга“ ще отбележи Световния ден на информираността за аутизма

СПОДЕЛИ

На 2 април светът ще отбележи Световния ден на информираността за аутизма. Наричат я болестта на гениите. На тези, които ще избегнат да ви погледнат в очите, но ще успеят да погледнат отвъд конвенционалното и да създадат пробивна технология, да направят неочаквано научно откритие или да създадат шедьовър в изкуствата. Леонардо да Винчи, Винсент ван Гог, Мария Кюри, Нютон, Бетовен, Моцарт, Хенри Форд, Томас Едисон, Никола Тесла, а днес Елон Мъск, Бил Гейтс, Тим Бъртън, Антън Хопкинс, Дан Акройд и много други са само част от великите учени и артисти с разстройства в аутистичния спектър. Какво обаче е най-важното, което трябва да знаем за аутизма и как в ДЦДМУ „Дъга“- Панагюрище тази година ще отбележат този ден, обърнахме се с няколко въпроса към екипа.

Диагноза ли е аутизмът?

Аутизмът е включен в Международната класификация на болестите, в този смисъл въпросът е риторичен. По-скоро го разбираме като „Присъда ли е аутизма?“
Темата за аутизма, или според съвременните класификации генерализирано разстройство на развитието, е голямо предизвикателство за всички- за децата, за техните родители и близки, за обществото. Един тест към науката и научния капацитет да работи и да търси ефективно решение,
към обществото- за емпатия, разбиране, толерантност, тест за обществото и готовността му да бъде съпричастно, емпатично, подпомагащо;
Екипът на Дъга сме убедени, че аутистичните деца в тяхната невинност и уязвимост са постоянен тест за нашата подготовка като специалисти, капацитета ни да изискваме повече от себе си и нашата способност да бъдем добри хора.

 

Кои са най-важните неща, които трябва да знаем за аутизма? 

Аутизмът е спектрово разствройство. Две аутистични деца може да имат различно функциониране, различни силни и слаби страни. Някои деца се справят лесно с неща, които за други изискват големи усилия.
Важно е да се знае, че въпреки постоянните търсения на специлисти от различни области все още няма безспорно доказана хипотеза за неговия произход и причини, съответно още се търси най-ефективната терапия.
Може да се каже, че аутизма е сложен комплекс от био, психо, невро и др. фактори. Най-често признаците се проявяват до 3 годишна възраст.

Това, в което специалистите са единодушни е, че колкото по-рано се открие проблема и се започне целенасочена работа, толкова повече се увеличават шансовете детето да реализира личния си потенциал. Терапията е комплексна. С медицинската страна на проблема са ангажирани лекари, невролози, психиатри, генетици и др., така и психолози, логопеди, ерго терапевти, аба терапевти и др. Статистиката е безмислостна, че броя на случаите нарастава с обезпокоителни темпове и това ни задължава да търсим решения с амбиция съответна на проблема. Да сме на нивото на предизвикателството. А то е сериозно.

Екипът на „Дъга“ има значим капацитет и отлично подготвени специалисти в различни области. В работата си спазваме три основни принципа: Индивидуален подход към всяко дете и семейство. От силните към слабите страни т.е. чрез подкрепа на силните страни влияем и редуцираме дефицитите на детето. Мултидисциплинарен подход – екипна работа с взаймно допълваща се гледна точка.

 

Как се случва в наши дни приобщаването към света на хората аутисти? 

Аутистичните деца са си деца. Те имат предпочитани храни и играчки, много от тях обичат люлките, могат с часове да скачaт на батут или да правят формички от пясък. Повечето не биха отказали шоколад. Но заради затруднения в комуникацията, взаимодействието с другите и поведенческите си дефицити децата с аутизъм се нуждаят от специална подкрепа.
Приобщаването им към обществото е сложен процес защото изисква от една страна адаптиране на децата с аутизъм към социалните норми и очакванията на обществото. А от друга страна изисква адаптацията на обществото към аутистичния стил на функциониране и нуждите на тези деца. Това не е гладък процес. Все още има много стигма, неразбиране и неприемане на тези деца. Родителите и близките им също много страдат от това.
Добрата новина е че обществото все повече проявява интерес към проблема. Ние от Център „Дъга“ работи активно за дестигматизирането на тези деца и премането им като пълноценни членове на нашето общество. В тази връзка е и изложбата „Себерефлексия“, с която решихме да отбележим тазгодишния Ден за информираност по върпосите на аутизма. Заповядайте на 02 април от 17.30 в Историческия музей на Панагюрище.

Съществува ли ефективно лечение на аутизма?

За съжаления броя на аутистите расте. Но расте и броя на специалистите, търсещи на ефективна терапи. Има различни стилове, подходи, парадигми. Нито един от тези подходите не претендира и не е универсален или панацея за проблема. На този етап на научните знания за аутизма целта не е окончателното излекуване, тъй като това все още е невъзможно, а максималното развитие на потенциала на детето спрямо индивидуалните му заложби, повишаване качеството му на живот, адаптация и включване в социалните взаимоотношения.

Между различните специалисти има единодушие, че колкото по-рано се открие проблема и се започне целенасочена работа, токлова по-добри перспективи има. Това е нещо, което родителите и всички работещи с деца трябва да знаят.

Как влияе арт терапията на аутизма?

Арт терапия използва изразните средства на изкуството в терапевтичния процес. Тя дава възможност децата да проявят своите заложби и да изразят личността си преодолявайки ограниченията на дефицитите на разстройствата от аутистичния спектър. Част от работата ни представяме пред общестеността, както е и предстоящата изложба „Себерефлексия- Quo Vadis”. Това е изложба- предизвикателство- 20 тематични платна, чрез които децата с наша помощ задават своите въпроси. И те са сериозни въпроси. Предизвикват възрастните да се замислят за това как живеят, кои са важните неща в живота им. Това е изложба- напомняне за голямата ни отговорност към децата. Напомняне, че света който им оставяме е резултат от делата ни днес. Мисля, че се получи интересен проект. Нямам търпение да видя какви ще са реакциите. Препоръчвам на панагюрци непременно да я посетят.

Какви други инициативи планирате?

Планираме да популяризираме дейността и да разширим присъствието на „Дъга“ в обществения и културния живот на Панагюрище. През месец май планираме ден на отворените врати, в който нашите специциалисти ще покажат работата си и ще са достъпни за консултация и съвети за всички заинтересовани лица.
Предстоят ни гостувания в други дневни центрове в страната за обмяна на опит и добри практики. Получихме покана от Дневния център в Ботевград, имаме предврителни разговори с центрове от София за обща среща.
Екипът работи с ентусиазъм и професионализъм. Би ни се искало ДЦДМУ „Дъга“ да бъде пример за добра грижа не само в рамките на общината, но и в национален мащаб.
Разчитаме на подкрепата и на вас, медиите, заедно да реализираме различни събития, с които да помогнем децата с аутизъм да се впишат в обществото и хората да ги приемат без предубеждение- с техните силни и слаби страни.

На снимките: част от платната, които ще можете да видите в изложбата „Себерефлексия- Quo Vadis”