Начало Общество Слабо е гражданското присъствие на обсъждането на Бюджет 2014

Слабо е гражданското присъствие на обсъждането на Бюджет 2014

СПОДЕЛИ
Снимка: Архив

В този момент в сесийната зала на общината тече общественото обсъждане на Бюджет 2014. Традиционно гражданското присъствие на обсъждането, въпреки разгласата, е изключително слабо. "Дежурните" участници в обсъждането са представители на местния парламент, общинската администрация и медиите.

Бюджетът на общината е разработен съгласно изискванията за държавния бюджет, който беше обнародван на 20 декември миналата година. Процедурата за изработване на общинските бюджети става след приемането на постановление на МС, което дава указания на общините за разработване на техните бюджети. Очаква се това да стане факт до 24 януари. До тогава кметът трябва да внесе предложение за бюджет в ОбС и той до 14 февруари трябва да го приеме.

"Акцентът на тазгодишния бюджет е реализиране на всички проекти,които предстоят,както  и успешно финализиране на тези, които в момента се реализират. Трябва да осигурим съфинансиране и нормално извършване на междините плащания – по проектите за изграждане на депото, по "Панагюрище, столица на свободата" и мащабния  В и К проект." – поясни кметът Никола Белишки.

Експертите в Общинска администрация Цветана Якова и Надя Дашева представиха основните параметри на Бюджет 2014.

Във встъплението си преди представянето на разчетите, Надя Дашева обясни за новостите около съставянето на финансовата рамка. Така например, според Закона за публичните финанси, който е в сила от 2014 година, общините стават придатък на Министерство на финансите. Закриват се извънбюджетните сметки и приходите и разходите по закона за приватизация и следприватизационен контрол и ще се отчитат в Общинския съвет.

През следващата година размерът на финансовата рамка е 13 319 593 лева. Приходите от държавния бюджет ще са 6 121023 лева. Според проекта местните прифходи за годината ще бъдат 7 198 570 лева. Капиталовата програма е 1 081 390 лева.

По време на последвалите дебати екскметът и съветник от БСП Марко Мечев попита експертите как това, което е планирано 2013 как се съотнася с планираното за 2014 година и ако има разлики къде са и в какво са. 

Разликите са в трансферите – това, което е следвало да се случи през 2013 година и поради забавяне се е пренесло в 2014 година. Съществена разлика в приходната част на бюджета няма – бе отговорът на експертът Надя Дашева. 

Един от традиционните участници в обществените обсъждания пенсионираният учител Деян Еничеров пък заяви: Аз не очаквах, че ще присъствам на такава среща тук, такъв хубав дебат стана! Има още какво да изчистим – малко се повиши тон, но в рамките на допустимото. Не сме еднакви по хараактер ,по нерви и по начин на изказване. Ние се учим и тази вечер ние се учихме на демокрация. Нека всички ние да се опитваме да си решаваме проблемите, а не да чакаме да ни ги решава общината или пък държавата. 

Отношение пожела да вземе и депутатът в 41-то Народно събрание Христо Калоянов, който заяви: „Всички знаем в каква обстановка се работи в държавата, фактът, че г-н Орешарски на мой въпрос защо не съкрати разхозите на министердстнвата с 5% и не даде тези пари на общините да поемат глътка въздух, не пожела да ми отговори…” Тук Калоянов бе прекъснат от съветникът от БСП Станимир Велчев, който заяви, че тук не е място за политически изказвания. След няколко минутен спор, депутатът продължи изказването си.

Председателят на Общинския съвет Веселина Зумпалова – Ралчева: Вчера събрах всички преписки до Общинския съвет от групи граждани, които касаят финансиране на обекти, които би трябвало да бъдат включени към капиталов списък, моля да ги предложите към протокола. Аз лично ги считам за предложения на граждани."

Управителят на „Спортни имоти” Георги Атанасов: „Благодарение на миналогодишния бюджет, спортната база се подобрява с бързи темпове, завишението от 30 процента миналата година си пролича, успехите на спортните клубове са налице. Радвам се, че през 2014 година бюджетът се запазва.”