„Асарел-Медет“ осигури сондажна камера за екипа от учени, които ще се включат в 33-тата Българска антарктическа експедиция. Уредът е производство на фирма ALT- Люксембург и днес беше предаден от колегите от отдел „Минно инженерство“ на д-р Гергана Георгиева- главен асистент в катедра „Метеорология и геофизика“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. На Ледения континент тя ще работи по научен проект, който изследва връзката между сеизмичността на Южно Шетландските острови и активността на ледниците в района на българската база на Антарктида. Изучаването на климатичните промени заема важно място в програмата на 33-тата полярна експедиция.
Сондажната камера от „Асарел“ ще се използва при теренна работа за получаване на допълнителна ценна научна информация за хидроложкия режим на ледниците. В предишни изследвания екипът по проекта е установил слаба връзка между скоростите на преместване на ледника и температурата, както и връзка между повишаването на броя на ледотресенията и нивото на морето (приливите и отливите). Влиянието на сеизмичната активност в района, както и влиянието, което оказват сеизмичните вълни от силни далечни или локални земетресения все още не са изследвани.
„Асарел-Медет“ е сред първите, които подкрепят нашите антарктици още от далечната 1995 година. През 2014 година компанията ни дари многофункционална машина „Маниту“ на българската база на остров Ливингстън. „Благодарение на тази машина, която ни подари проф. д-р Лъчезар Цоцорков, нашата база влезе в 21 век“, признава проф. Христо Пимпирев – председател на Българския антактически институт.
Телескопичният товарач е пригоден за работа при много ниски температури, със специална система за подгряване на двигателя и селекция масла, подходящи за работа при нестандартни условия. Съпътстващото оборудване на телехендлера е подбрано с цел да подпомогне възможно най-много дейности в ежедневието на експедицията: роторен снегорин; приспособление за повдигане на варели; кука за повдигане на товари, кофа и палетни вилици.