Начало Общество Социалното министерство: Висшето образование е гаранция за заетост

Социалното министерство: Висшето образование е гаранция за заетост

СПОДЕЛИ

През 2028 г. над 90% от всички хора с висше образование ще имат работа. Голяма част от тях обаче ще са заети на позиции, които изискват по-ниска образователна степен. Към 2019 г. броят на свръхквалифицираните хора вече ще е около 130 хил. души. Това показва анализ на Министерството на труда и социалната политики (МТСП) по проект за изграждане на система за прогнозиране на потребностите от работна сила.

Проектът е осъществен със средства по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" и е на стойност около 900 хил. лв. Целта му е да помогне за преодоляване на разминаването между образованието и нуждите на бизнеса и трябва да бъде осъществен в периода 2011 – 2015 г.

Учи, за да работиш

До 2018 г. се очаква заетостта да се повиши с 5% и да достигне малко над 3 млн. души. В момента заетите са малко над 2.9 млн. души. Новоразкритите работни места в следващите няколко години би трябвало да са около 270 хил., като от тях повечето ще са за хора със средно образование – около 157 хил. Ще бъдат наети и около 118 хил. висшисти според данни, които представи зам.-министърът на труда Росица Янкова.

Проучването на социалното министерство показва, че сред най-търсените специалисти са програмисти, инженери, лекари, учители, продавачи, оператори на машини, шофьори, сервитьори и готвачи. Като цяло ще се търсят най-много хора със средно професионално образование и най-малко работници с основно и по-ниско. През 2028 г. едва под една пета от тези хора ще имат работа (виж графиката). Така всъщност се оказва, че висшето образование е гаранция за намиране на работа – около 90% от всички завършили университет ще са заети.

Въпреки това обаче още през 2019 г. 157 хил. души ще работят на позиции, които изискват образование, различно от това, което те имат. От тях 130 хил. души ще са свръхквалифицирани, т.е. висшисти, които работят на позиции с по-ниски изисквания.

Най-перспективните сектори

Над половин милион души (виж графиката) ще бъдат заети в търговията средно за следващите пет години. От тях обаче едва под 92 хил. ще са позиции, изискващи висше образование. Веднага след търговията се нареждат образованието и строителството с по над 200 хил. работни места.
Математическият модел, на база на който са изготвени прогнозите, е използвал данни от Националния статистически институт, Националната агенция за приходите, Националния осигурителен институт, Агенцията по заетостта и Евростат. Той обаче не взима предвид чуждите инвестиции, като например аутсорсинга на дейности в България, уточни Искрен Ангелов, който е ръководител на проекта.
По думите на социалния министър Хасан Адемов данните ще се използват например, за да се определи накъде да се насочва финансов ресурс за активни политики на пазара на труда, а също и при определяне на приема във висшите и професионалните училища. Според Адемов има три основни извода от проучването. Трябва да бъде намален броят хора, отпаднали рано от образователната система. Все по-належащо става и въвеждането на дуалното образование, тъй като бизнесът има нужда от хора, завършили средно професионално образование, коментира Адемов. Освен това 10% от висшистите през 2028 г. ще са безработни. "Това актуализира отново темите за броя на висшите учебни заведения", отбеляза социалният министър.

Източник: capital.bg