Средната продължителност на живота в България остава най-ниска сред страните от Европейския съюз
Средната продължителност на живота в България остава най-ниска сред страните от Европейския съюз, показва новият годишен доклад на Еврокомисията за здравеопазването в общността.
Средната продължителност на живота в България се е увеличила от 72 години през 2000 г. на 75 години през 2017 г., но все пак тя е най-ниската в Европейския съюз. Латвия, Естония и Румъния ни изпреварват по продължителност на живота.
Кои са най-честите причини за смърт според Ане Шпрангер, експерт от Европейската обсерватория за здравни системи и политики. „Когато говорим за средна продължителност на живота най-честите причини за заболявания в България са сърдечно-съдовате и онкологичните. Заболяемостта от инфекциозни болести като туберкулоза също продължава да бъде притеснителна“, посочи тя. Според доклада у нас тютюнопушенето сред възрастните е най-високото в ЕС, а сред подрастващите също е разпространено.
Увеличава се и делът на доплащанията от джоба на българина за здраве, като през 2017 г. те са най-високите в ЕС – главно за лекарствени продукти и извънболнична помощ.
Едва 52% са публичните средства. Разпространението на неофициалните плащания също увеличава разходите на домакинствата за здравеопазване. Същевременно разходите за лекарства в България са необичайно високи – 43 на сто от публичните средства.