Репортаж за ПИА: МАРИЯ БЕГОВА
С тържествена и емоционална церемония на 17 април бе отбелязана 56-та годишнина от създаването на ОУ „Двайсти април“ в гр. Панагюрище. Тържеството се състоя в театралната зала на НЧ“Виделина-1865″. Изправени на крака, учители и ученици, родители и гости посрещнаха знамената и изслушаха националния химн. Събитието бе уважено от г-н Желязко Гагов – кмет, г-жа Пепа Филина – зам.кмет, г-жа Радостина Гатева – секретар на Общината. С гордост от постигнатите успехи в 56-годишната история директорът на училището г-жа Гергана Врагова отправи сърдечно послание към всички присъстващи. Емоционалното начало на тържеството се подсилваше от изпълнението на танцов и мажоретен състав на уилището.
По традиция основен момент в училищния празник е церемонията по връчване на Наградата за краеведска дейност „Любородие“, учредена от Община Панагюрище и Основно училище „Двайсти април“ – Панагюрище. Наградата се присъжда за принос в краезнанието и включва грамота, плакет и парична сума. Тазгодишният, четиринадесети носител на „Любородие“ е Стоян Иванов Радулов. Наградата връчи лично кметът Желязко Гагов. Видимо развълнуван, Стоян Радулов се обърна с благодарствени думи за признанието на неговия труд за популяризиране на историята и днешната слава на град Панагюрище:
„Чест е за мен да съизмерите името ми и дейността ми в областта на публицистиката и краеведските ми занимания с това на колектива на Градския исторически музей в Панагюрище или на първия носител на наградата д-р Лука Кръстев и неговата поредица „Досег“, с тези на моите приятели от Литературния клуб в читалище „Виделина“ Мария Бегова, Томи Наплатанов и Дидка Гемиджиева, с редактора на първата ми поетична книга Боян Ангелов, с писателя Делчо Гороламов, с голямото име и дело на Дочка Кацарева, с изключителните изследователи и познавачи на панагюрското минало Георги Гемиджиев и Георги Керкрняков, с мъжете от Регионален клуб „Традиция – Стоил Финджеков-Топчията“… Тази дълга и знакова поредица от имена е доказателство, че в Панагюрище в сферата на краеведството, поддържането на паметта и изследване на миналото няма нужда да се почва наново, на чисто и отначало – защото много и красиво вече е свършено. Достатъчно е само малко да се поинтересуваш, да поразпиташ и почетеш и ще стъпиш върху раменете на гиганти на духа. Затова на всички тях и на много други преди тях и след тях – благодаря!“
Стоян Радулов изрази благодарност и към своите учители, университетски преподаватели, на колегите от първия екип на вестник „Време“, на приятелите от Литературния клуб и кръга „Чат-пат“ и най-вече на родителите си Нина и Иван Радулови – трайно свързали живота си с читалището и запалили в душата му искрата на любородието. В изказването си той сподели и за онзи „особен дух около двата бряга на Луда Яна“ и завърши с думите: „И хоризонтът изведнъж нараства и надскача силуета на Маньово бърдо, за да го изведе до собствени, нови висини и до онова небе, към което са се стремили нашите панагюрски предци от Възраждането и след това и всички първостроители на нова, съвременна България. И накрая – бъдете добри, бъдете любопитни, бъдете уважителни, бъдете родолюбиви и просто – бъдете!“ (Бел.авт.: Цялото слово във видео. По-долу можете да прочетете стихотворението „Април“, получило Диплом и Сребърен медал в Националния литературен конкурс „Априлски камбани“,2016 г.)
Честването на 56-годишнината на ОУ“Двайсти април“ продължи с ученическото представление „По чудомировски“, реализирано от екип учители в рамките на проекта „Учене за изкуството, изкуството да учиш“, с който в училището е въведен в първи и пети клас учебен предмет „Театрознание“.
Петокласниците отдадено и с много чар пресъздадоха познатите ни литературни персонажи на Чудомир. Залата сърдечно аплодираше както младите артисти, така и техните ръководители:Нина Истревска – сценарий, Петър Немски -танци, Тотка Герова – мултимедия, Марияна Предьова – костюми, Петя Караджова. Читалището в лицето на Ирина Пелтекова и Марин Карамаринов оказаха съдействие със сценографията и озвучаването. И ръководството на ОУ“Двайсти април“, и учителите, и учениците заслужават похвала и благодарност за този празник в навечерието на Великден и за това, че пазят и пренасят през годините пламъка на родолюбието и духа на Април 1876. Честита годишнина! На многая лета!
***
СТОЯН РАДУЛОВ
АПРИЛ
Цъфтят ли пак цъфтят, отхвърлили властта на зимата
дренките и сливите, и дюлите за тазгодишната ракия.
Да налеем по едно във чашите и да прелеем за Родината.
Април е – побелял от цвят
до кръв, до костите, до ставите.
Април е пак, и беше, бил е в душите на комитите –
омайвал ги е с аромата на надеждата,
с блянове за свободата ни ги е опивал…
И пак цъфтят красиво дървета плодни,
земята ни е бременна за истини,
но днешния Април е друг – пресъхнали от мъка са очите му
без надеждата за нас и в нас. И до болка няма ги сълзите му,
до оковите на игото, което още ни владее във душите,
разчупени навремето от лудите глави
и от лудост пак завърнали се – Бога ми!
Да пием за Април, за стария Април,
за цъфтежа на топовете и за героите. И да разнесем
по паметниците, по гробовете. За прошка да помолим,
да попеем със камбаните,
че споменът за вечния Април
цъфти напролет като нафора
за нашето причастие.