Начало Общество Световен ден на влажните зони

Световен ден на влажните зони

СПОДЕЛИ

640-420-vlazhni-zoni

Водещата тема на Световния ден на влажните зони през 2017 г. е „Влажните зони за намаляване на риска от природни бедствия“ (Wetlands for Disaster Risk Reduction), определена от Постоянният комитет на конвенцията. Изборът подчертава ролята на влажните зони за намаляване на неблагоприятните последствия от наводнения, засушаване, циклони и значението на влажните зони при защита от такива природни бедствия. Влажните зони задържат водните количества при паднали обилни валежи и намаляват риска от наводнения. При периоди на засушаване те служат като естествени резервоари на водата, с което забавят засушаването и компенсират недостига на вода.

Честотата на природните бедствия се увеличава и по-голямата част от тях са свързани с водите. Поради климатичните промени се очаква дори засилване на тази негативна тенденция в бъдеще. В същото време голяма част от обществото не е достатъчно запозната с ролята на влажните зони и това доколко те ни предпазват. Често на влажните зони се гледа като на запустели терени, които трябва да бъдат усвоявани за различни други ползвания. По преценка на учените най-малко 64% от влажните зони в световен мащаб са изчезнали от 1990 г. досега.

Основните послания на Световният ден на влажните зони са:

  • Влажните зони са естествена защита срещу бедствията и ни помагат да се справим с екстремните природни явления
  • Правилно управляваните влажни зони осигуряват на местните общности защита и възможност за бързо възстановяване при природни бедствия
  • Необходимо са действия за подпомагане опазването и насърчаване устойчивото ползване на влажните зони

1 КОМЕНТАР

  1. Остро болезнена е темата не само за влажните зони, а цялостната екология в община Панагюрище. За съжаление, местните медии само споменават за жизнената важност на отделни елементи от жизненият фактор даващ цялостният облик на ЕКОЛОГИЯТА не само като понятие, а преди всичко като инженерни решения срещу проблемите на отрицателно въздействия породени от алчностната човешка дейност. От обезводняването на Средногорието никой в общината не се интересува, за да не накърни „рахата“ на „бащицата“, който като нищо ще го изключи от „системата“. За този „рахат“, плащаме със здравето си и не се нуждаем от спонтанно информиране чрез местните медии, а от ефективни срочни проекти, които да го предотвратят и предпазят живота на идущото поколение.




    0



    0