Начало Общество Телескопът на Петър Берон като експонат в „Оптикоелектрон“

Телескопът на Петър Берон като експонат в „Оптикоелектрон“

СПОДЕЛИ

Trabata-na-Petar-Beron (1)Един от най-ценните научни уреди с историческо значение за България ще бъде изложен за постоянно в „Оптикоелектрон Груп“ , Панагюрище. Това е оригиналният телескоп на д-р Петър Берон, безвъзмездно дарен съвсем наскоро от Българската академия на науките(БАН). Телескопът на д-р Петър Берон, известен повече като „зрителната тръба на Берон“ е важен астрономически уред от историческа гледна точка в развитието на българската астрономия. Той е първата придобивка в първата астрономическа обсерватория на България, разположена в „Борисовата градина“, София.

До този момент, зрителната тръба на д-р Петър Берон е била постоянен експонат в Националният природо-научен музей при БАН.

„В момента се изгражда съвременно експонатно място за уреда. Искаме да отдадем почит към делото на един от най-изявените умове на българската наука, както и на неговите научни трудове коментират от панагюрския оптичен производителВярваме, че този уред трябва да бъде точно в Панагюрище – оптичният град на България. Още сме в процес на взимане на решения, но сме сигурни, че съвсем скоро широката общественост на града ще може да види на живо зрителната тръба на българската физика. Така, минало, настояще и бъдеще ще бъдат показани на едно място.“

Petar_Beron (1) Д-р Петър Берон е роден в гр. Котел през 1795 г., владеел е девет езика и се отдава на научна дейност. През 1824 г. с помощта на Антон Иванов издава „Буквар с различни поучения“, известен като „Рибният буквар“. Наричан е така, заради изобразените кит и делфин в края на книгата. През 1842 г. заминава за Париж и се увлича по изучаването на физико-математическите  и природни науки. Д-р Петър Берон е намерен мъртъв на 21 март 1871 г. в имението си до Крайова, Румъния.

Телескопът на д-р Петър Берон е изобразен върху банкнотата от 10 лв.

Nikolai_Pavlovich_-_Portret_na_d-r_Petar_Beron
Н.Павлович – портрет на Петър Берон