Българският бизнес, правителството и ректори на университети сядат на една маса, за да решат проблема с липсата на специалисти за различните браншове. Темата за дуалното обучение и нуждите на компаниите от специализирани кадри ще бъдат част и от втората дискусия на вестник „Стандарт“ и КРИБ „Да! На българската икономика“, която ще се проведе на 7 май в Панагюрище. Домакин на форума ще бъде Българската минно-геоложка камара.
На него ще бъдат поставени въпросите как бизнесът да казва от какви специалисти има нужда, какви могат да бъдат стажантските програми във фирмите и какви са препоръките на фирмите към дуалното обучение на младите хора. Община Панагюрище и „Асарел Медет“ ще представят опита си от подготовката на кадри. В дискусията ще участват вицепремиерът Ивайло Калфин, министри, водещи специалисти от различни браншове, ректори на университети и училищни директори, кметове, областни управители.
Големият проблем с липсата на специализирани кадри за индустрията бе поставен по време на първия форум от кампанията „Да! На българската икономика“ в началото на април. Въпросът бе повдигнат от водещите компании в машиностроенето, миннодобивната, преработвателната, мебелната, козметичната индустрия, както и от представителите на земеделския и туристическия бранш.
Бизнесът вече започна да си поръчва кадри на професионалните гимназии. Някои от фирмите дори стартират дуално обучение, още преди то да е въведено официално. По заявка на компании в Русе например през следващата учебна година ще се предлага професията компютърен график. Бизнесът ще поеме тази част от обучението, която се осъществява в реална работна среда. Учениците ще провеждат практиките си във фирми, като се запознават на място с условията на труд, спецификата на дейностите и изискванията на работодателите.
Нова специалност предлага от следващата учебна година и средното общообразователно училище в с. Ново село. Единствено в Северозападна България то открива „Логистика на товари и услуги“. Завършилите могат да се реализират във фирмите, които обработват и доставят пратки, извършват куриерска дейност и международна спедиция. Част от обучението е и професионално управление на автомобил. Професията се въвежда след проверка в бюрата по труда, от която става ясно, че това са едни от търсените кадри в региона.
Строителната гимназия „Арх. Йордан Миланов“ в Перник пък ще обучава ученици в специалността архитектурна реставрация през следващата учебна година. Тийнейджърите в Добрич от есента ще могат да кандидатстват за една нова професия – „Организатор интернет приложения“ със специалност „Електронна търговия“. Обучението ще се извършва в професионалната гимназия по механотехника и електротехника „М. В. Ломоносов“ в Добрич. Две нови професии – „Ресторантьор“ и „Организатор на туристическа и агентска дейност“, ще се предлагат от следващата учебна година в училищата в Пиринския край. Изучаването на новите специалности се въвежда именно заради заявен силен интерес от бизнеса.
Източник: standartnews.com