„Премиерът Борисов анонсира още на обяд мерки по отношение на медицинския персонал. Те ще бъдат за осъществени по съществуващите оперативни програми. Така националният бюджет ще бъде с по-малко натоварване. По сектори са взети мерки, които ще гарантират социалното дистанциране и по-малко рискове от предаване на заразата. Ще се създаде логистично-координационен център към Националния оперативен щаб. Негов ръководител ще бъде комисар Николай Николов”.
Това съобщи вицепремиерът Томислав Дончев на извънреден брифинг в Министерски съвет, на който присъстват и министърът на финансите Владислав Горанов, министърът на труда и социалната политика Деница Сачева, както и министърът на икономиката Емил Караниколов.
„Основната задача ще бъде да се подпомогнат усилията по поръчване, получаване и разпределение на необходимите нужди. Ще стане по-видима дейността на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Утре ще разпределим първите задачи. Ще систематизираме дейността“, съобщи още Дончев.
Логистично-координационният център ще има за цел да обезпечи по най-бърз начин заявяването и произвеждането на необходимите количества защитни механизми, обясни министърът на труда и социалната политика Деница Сачева. И допълни, че по линия на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ ще бъдат заделени 20 млн. лв., които ще бъдат изразходвани приоритетно за допълнително възнаграждение на персонала на първа линия в лечебните заведения – лекари, медицински сестри, санитари, служители на регионалните здравни инспекции и служители на центрове за спешна медицинска помощ. Допълнителното възнаграждение ще бъде в размер на по 1000 лева месечно. Средствата по оперативната програма ще се използват и за осигуряване на безопасни условия на труд, подобряване на работната среда, оборудване, обзавеждане, консумативи, транспорт. Ще бъдат създадени и мерки за преодоляване на стреса на служителите.
В рамките на следващите три дни допълнителни 20 млн. лева от ОП „Развитие на човешките ресурси“ ще бъдат на разположение на общините, за да подкрепят и разширят обхвата на съществуващата в момента патронажна мрежа. Към момента тази мрежа обхваща около 43 000 потребители. Ще може да се разшири и към хора с увреждания, и към хора под карантина.