В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември, в област Пазарджик се отбелязват три читалищни годишнини: 150 години НЧ “Пробуда-1872“ с. Баня, общ. Панагюрище, 125 години НЧ “4-ти май-1897 г.“ гр. Батак и 95 години НЧ “Селска пробуда-1927“ с. Варвара, общ. Септември. Тържествата във Варвара и Баня са на 29 октомври, съответно от 14.00 и от 18.00 ч. А читалището в Батак е избрало да има своето честване с поредица празнични мероприятия: водосвет и откриване на изложба от 12.00 ч. на 30 октомври, шествие до паметника на Драган Манчов от 11.00 ч. на 1 ноември и Тържествен концерт от 18.00 ч. на 25 ноември.
За нас българите всяка читалищна годишнина е вълнуващ празник, особено когато се отбелязва обвързано с такъв Светъл ден, като този на Народните будители! Защото деятелите в читалищата и сподвижниците на идеята винаги са били сред най-активните будители на народния дух. По обективно-исторически причини и заради народопсихологията ни. Затова, за читалищното будителство – обществено признание и поздравление, днес!
Българското читалище е нашата самобитна организация на гражданска осъзнатост и обединение около “народността“ и стремежа за общностно развитие. И То – читалището е традиция, изконна ценност, начин на живост и национална гордост за всеки българин! Което, с изключителна сила важи за споменатите читалища, имащи своите тържества за години достойно съществуване в полза на хората, на техните културни и просветни щения и потребносит от живот в общността.
Банското Читалище “Пробуда“ е едно от старите читалища в областта. Вписано е в Енциклопедията “Възрожденски читалища“, по заслуги. Започва дейността си през 1872 г., с учредяване на Българско ученолюбиво дружество “Мравка“. А през 1907 г. е преименувано в „Пробуда“. И до днес продължава да е книжовен и културен център за банските жители. Пазител е на традициите, в “крак“ с новото време. Организатор е на Празниците “Тодоровден по нашенски“ и “Празник на минералната вода – Баня“. Читалищната библиотека е част от системата “Глобални библиотеки – България“.
Читалището в гр. Батак е също достоен продължител и пазител на изначалната идея за създаването на отколешните самобитните културно-просветни сдружения на България. Има своето място в Енциклопедията “Възрожденски читалища“ и продължава мисията им. Център е на духовност и просвещение, като съчетава традиции и съвремие. Част е от библиотечно-информационната и читалищна мрежа. Информационен ментор е на останалите две читалища в Общината, заради трудния достъп и комуникации до тях. В последните години събира състави и изпълнители на народни танци, за надиграване “На Баташката чаршия“.
Варварското читалище “Селска пробуда-1927“ не е от най-старите в региона, но не е и от младите. В своите 95 години смислен живот, то успява да е пример за значима читалищна дейност в община Септември, област Пазарджик и в страната. Ревностно пази богатите традиции на родното село и ги популяризира и отвъд пределите на България. Читалищните групи “Дервиши“, Женска певческа, Мъжка певческа, Танцовият състав, школите по народно пеене и инструменти са познати в националната общност на самодейните изпълнители и специално канени на форуми. В областта не минава читалищно тържество, без участие на самодейци от Варвара. Варварският Традиционен кукерски празник става все по-популярен. Със своята 95 годишнина местното читалище отбелязва и радостния факт на напълно обновената си сграда.
Регионалният център “Читалища“ – Пазарджик поздравява читалищата с годишнини, за техните специални празници! С пожелание за безброй много години успешна читалищна дейност, напред! А на всички дейци от Регионалната мрежа на читалищата, честити Деня на народните будители!
Информира: инж. Радка Енчева-Кочева, РЕКИЦ “Читалища“ – Пазарджик