Начало Здраве Циклотронният комплекс в Панагюрище с престижна национална номинация

Циклотронният комплекс в Панагюрище с престижна национална номинация

СПОДЕЛИ

Циклотронният комплекс в Панагюрище – резултат от съвместната работа на „Българска радиофармацевтична компания“, Община Панагюрище и „Асарел-Медет“ АД – получи престижна номинация във финалната селекция на тазгодишните Медицински награди, организирани от Global Media Group. Съоръжението разполага с 16,5 мегаелектронволтов циклотрон, произведен от General Electric, който ще произвежда жизненоважни радиофармацевтици като Кислород-15 и Галий-68 – ключови за диагностика при рак на простатата, сърдечни заболявания и други социално значими диагнози.

Официалната церемония ще се проведе днес, 3 юли, в столичния хотел „Краун Плаза“.

Революция в достъпа до диагностика

Комплексът е първият по рода си в България и на Балканите и ще даде възможност за локално производство на радиофармацевтици, което елиминира нуждата от внос и значително скъсява времето за провеждане на жизненоважни изследвания.
Проектът е определен като стратегически пробив в сферата на онкологичната и неврологичната диагностика, особено в условията на системен недостиг на радиоизотопи в страната.

В момента медицинските центрове разчитат на доставки от чужбина, което увеличава разходите и удължава сроковете за диагностика, а при заболявания като онкологичните – всяко забавяне струва шанс за навременно лечение.

Производствен капацитет и национален обхват

Новото съоръжение ще произвежда FDG – основен изотоп за ПЕТ сканиране на солидни тумори, с капацитет до четири партиди дневно, благодарение на иновативната система FastLab. Освен това ще се произвежда Галий-68, използван в диагностиката на рак на простатата, което ще разшири достъпа на българските пациенти до точна и ранна диагностика.

В момента едва три болници в страната разполагат с генератори за Ga-68, което прави комплексa в Панагюрище национално значим ресурс.

Кислород-15 и изследвания на сърдечната функция

Изключително предимство е възможността за провеждане на функционални сърдечни изследвания с Кислород-15, чийто период на полуразпад е само 2 минути. Това изисква непосредствена близост между циклотрон и ПЕТ-скенер – инфраструктура, която съществува само на две места в Европа. България ще бъде третата страна, способна да извършва този тип напреднала диагностика.

Поглед към бъдещето: тераностика и локално производство на медикаменти

Освен за диагностика, циклотронът ще може в бъдеще – под лицензи на международни фармацевтични компании – да произвежда медикаменти с кратък живот, които не подлежат на транспортиране от други държави поради скоростта на радиоразпад. Това отваря вратата към въвеждането на тераностика – комбиниране на прецизна диагностика и насочено лечение – практика, прилагана в най-развитите здравни системи.

Инфраструктура за цялата страна

Макар че УМБАЛ „Унихоспитал“ ще бъде един от първите ползватели на комплекса, съоръжението е проектирано да обслужва всички лечебни заведения с онкологични структури в България, които проявят интерес. Това превръща комплекса в национална платформа за съвременна ядрена медицина.

Внимание от медицинската и обществена среда

Проектът предизвика сериозен интерес още при старта на изграждането. Той беше отразен в редица специализирани и новинарски медии, включително с участия в интервюта и подкаст епизоди, насочени към аудиторията, интересуваща се от здравни теми и иновации в онкологията. Според статистиката, съдържанието е достигнало над 500 000 читатели, а видеоматериалите са гледани над 3000 пъти.