Начало Култура „ЦВЕТЕ ЗА ЛЮБО“ И ИСТОРИЯТА НА ПАНАГЮРСКИЯ РОК

„ЦВЕТЕ ЗА ЛЮБО“ И ИСТОРИЯТА НА ПАНАГЮРСКИЯ РОК

1688
0
СПОДЕЛИ

Панагюрски музиканти от няколко поколения свириха и пяха в памет на своите колеги, приятели и предшественици – рок и поп музикантите на Панагюрище. Повод за срещата е 60 годишнината от рождението на нашия съгражданин Любомир Джевелеков и 20 години от преждевременната му смърт.

Концертът под наслов „Цвете за Любо“, част III се състоя на 11.01. 2025 година в ресторант „Виктория“. Събитието започна с едноминутно мълчание в знак на почит към паметта на Любомир Джевелеков, Георги Терзийски, Кръстьо Рабухчиев, Петко Савлеков-Слона, Дончо Атмаджов, Дойчо (Доко) Тодев, Атанас Рабухчиев, Христо Цоневски, Тодор Станков, Йончо Чамов, Георги Байряков, Петър Гявуров, Иван Лещаров, Пейо Перфанов, Иван Милчев, Лука Петричев, Димитър Б. Богоев.

По-рано през деня в църквата „Св. Георги Победоносец“ беше отслужена панихида за Любо и отишлите си от света, но останали в паметта ни панагюрски музиканти. Организатори на „Цвете за Любо“, част трета са Нонка Маслева, Иван Длъгнеков, Събо Мехтеров, Иван Станчев.

За ПИАнюз Иван Длъгнеков каза:

„Това е възпоменателно събитие за починалите панагюрски музиканти и за всички приятели, обичащи рока. За тях го правим. Благодаря на всички, че са тук тази вечер!„А Нонка Маслева сподели: „Правим тази вечер, защото музиката ни обединява. Свирим и пеем от сърце наред, разбира се, с всички несъвършенства, спонтанност и импровизации на живото изпълнение.“

Музиканти, техни приятели и близки, почитатели и меломани изпълниха до краен предел ресторант „Виктория“. Можеха да се видят ветерани от панагюрските рок и поп групи от 70-те, 80-те и 90-те години като Тодор Велев, създател на повечето от групите, музикантите Иван Кеков, Иван Михлюзов, Делчо Хаинов, Атанас Хаинов, Събко Мехтеров и др., музикалният педагог Нона Немигенчева, помогнала за израстването на не един певец, известният диджей и музикален радио водещ Стоил Атанасов, любимите на всички Стоян Врагов и д-р Александър Тухчиев, които извън сценария се включиха и с изпълненията си взривиха публиката така, както го правеха преди години в Младежкия клуб или на площада пред читалището. Тук бяха и кметът Желязко Гагов, Пепа Филина – зам. кмет и Антония Лискова – експерт, които бяха приветствани от водещата Татяна Длъгнекова. С приветствие към всички присъстващи се обърна председателят на Сдружението на независимите автори, музиканти и продуценти Пейо Пеев, чието име свързваме с групите „Импулс“ и „Спринт“.


Какво още се случи тази вечер?

В кратко изложение Иван Длъгнеков, основен двигател на събитието, обясни целта на организаторите и сподели намеренията за бъдещето на инициативата „Цвете за Любо“. Той обяви, че част от приходите ще бъдат дадени за благотворителност и сподели идеята да бъдат събрани и издадени стиховете на Любо Джевелеков, както и да се подготви книга за история на панагюрския рок.

Като първи опит за такава история можем да определим презентацията, която организаторите бяха подготвили. Тя включваше кратки биографии на някои от музикантите, видеа от техни изяви и снимки. Водещата Татяна Длъгнекова прочете стихотворение на Любо, предоставено от Стайо Гарноев и стихотворение за Георги Терзиев – Терзията, написано от Соня Велева. Представител на най-младата рок генерация Георги Даскалов изпълни песен от репертоара на Любо. Бяха изброени и панагюрските групи – от ученическите „Синигери“ и „Делфини“ в края на 60-те години, през „Аметист“, „Северен дискомфорт 405“, „Елит“, „Елианс“, „Славини“, „Интерфракт“, „Екзотик“, „Трибали“, Арайс“, „Детонатор“, „Склероза“, „Маджик лайт“, „Фейс офф“, „ПАМ“ до „Модика“, „Алфа-Бета“ и „Bad Attidude“. Именно музикантите от последните две групи бяха в основата на съботния концерт. Радко Пърлев и „Bad Attitude“ дадоха старт на доброто настроение в залата. Николай Ненков, Делчо Маслев и Петко Дюлгяров от „Алфа – Бета“ изпълниха обичани песни от репертоара на различни български групи, с което вкючиха публиката в общо изпълнение. Индивидуалните изпълнения на Радко Пърлев, Стоил Атанасов и Нонка Маслева бяха подкрепени от музикантите Костадин Длъгнеков – китара, Делчо Хаинов – клавир, Делчо Маслев – бас, Георги Стоицев, Радиан Василев, Петър Чуклев – барабани. За качеството на звука и синбека заслугата бе на Делчо Кузманов.

 

Аплодисменти за всички. Защото всички – организатори, певци, музиканти и публика заедно създадоха атмосферата на вечерта. Вечер, посветена на онези дръзки момчета, които прокарваха пътя на рок музиката в Панагюрище. Много спомени, много музика, много енергия и вълнуващи срещи след много години. Рок динозаври и млади почитатели на рока, събрани от една любов – музиката. А участието на Георги Даскалов, присъствието на млади хора в залата и повтарящите се имена подсказват за традиция и приемственост в историята на рока и на музикално Панагюрище. История, която продължава.

 

Репортаж и снимки: Мария Бегова

Видео: Стайо Гарноев