Учителката Елисавета Георгиева от Панагюрище подари на Стара Загора и старозагорци знаме по повод Националния празник Трети март.
Знамето с размери 150 на 90 см е ушито от зелена и червена коприна, извезано със златни сърмени конци и е посветено на героизма и величието на старозагорци, изгорели в пламъците на Руско-турската освободителна война и загиналите за свободата на града и за Освобождението на страната ни през 1877-1878 г.. На лицевата му страна е избродиран изправен лъв с корона на главата, символ на силата на старозагорци и на българския народ, а в четирите му ъгъла са избродирани златни орнаменти за украса, подсилващи величието на лъва.“Върху червения плат, символ на кръвта на загиналите за свободата на майка България е извезан Паметника на Свободата, от двете му страни надписа „Вечна слава“, а над буквите два гълъба, символизиращи свободата, вярата и Бог… вярата, че България ще я има!. Над Паметника грее военния „Кръст за храброст“, орденът с който е наградено Самарското знаме“, сподели Елисавета Георгиева.
Отдолу под вечния символ на България е избродирано четиристишието от безсмъртната ода на Иван Вазов „Опълченците на Шипка“:
„..и днес йощ Балкана щом буря зафаща
помни тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва, и от век на век“
Иван Вазов
„Следвала съм традициите на Стара Загора – нейните символи зеления фон и лъва. Вдъхнових се по време на пандемията, когато прочетох 8 книги и една от тях бе романа „Шипка“ на Яна Язова. Прочетох и един материал за събитията в Стара Загора през юли 1877 г.“ Развълнувана от съдбата на старозагорци, Елисавета Георгиева се захваща с ушиването на знамето, по технологията на бродиране на предшественичката си Райна Попгеоргиева. Свързала се с историците от Регионалния исторически музей, които й изпратили материали за събитията около Старозагорското въстание и битката за освобождението на Стара Загора. Посвещава 8 месеца, 1009 часа за изработването на знамето, за да го дари на старозагорци на днешния национален празник Трети март.
Знамето е ушито и извезано със средства на самата Елисавета Георгиева, подобно на съгражданката й – учителката Райна Попгеоргиева.„Знамето го посветих на избитите мирни старозагорци и на загиналите 800 финландци, 3 600 румънци, 63 000 български опълченци и хилядите руски войни за Освобождението на страната ни. За мен другото име на Шипка е Свобода. Това е най-трудното знаме, което съм везала за 18 години“, призна развълнувана след връчването на знамето на кмета на Стара Загора Елисавето Георгиева.
Снимка: Радио Стара Загора
Източник: bnr.bg