На 17 март 2015 година в час на класа, в Актовата зала на ОУ „Проф. Марин Дринов” се проведе тренинг обучение с 5в клас на тема „Внимание – агресивно поведение. Тормоз”. То е част от мероприятията към училищната кампания „Заедно срещу агресията”, която продължава в училището вече трета година. То бе заложено и в плана по разработване и прилагане на превантивни дейности за предотвратяване на тормоза в училище и бе ръководено от г-жа Силвия Анова – псхихолог в училището. Обучението бе по метода „Връстници обучават връстници“, поради което в ролята на обучители влязоха учениците към комисията по проблемите към Ученическия парламент, чийто ръководител е г-жа Анова – Диана Александрова (5а), Христина Тилева (5а), Донка Бояджиева (5б), Симона Пърлева (5в), Николета Карабойчева (5в) и Ивана Каменска (5в).
Темата бе провокирана от все по-зачестилите агресивни прояви в обществото. Нараства насилието в дома; срещу животните, природата, хората с увреждания, различните; на обществените места – улицата, стадионите, градския транспорт. Все по – често в информационния поток, с който ни заливат медиите, заема постоянно място една тема, която буди основателна тревога – това е проблемът за агресията, която се шири около нас и ни изпълва с безпокойство. Все по-често учителите, алармират за понижено внимание и незаинтересованост в училище, бягства от часовете, отпадане от училище, засилване на агресивните прояви при учениците, водещи до девиантно поведение. Затова става все по-наложително разглеждането на въпросите, свързани със същността, факторите и видовете агресии и тормоз, за по-навременното им овладяване. Информацията по тези въпроси по време на обучението бе представена от учениците от парламента, които подробно разгледаха видовете агресия като бе обърнато внимание на характерните особености на агресивното поведение при учениците в тийнейджърска възраст. Бе отбелязана и разликата между тормоз и агресивно поведение. В края на обучението учениците запознаха връстниците си с психологическия профил на агресора. Тяхна задача бе да разкрият мотивите за агресивното поведение и разликите в стила поведение на агресорите. Чрез презентациите си те улесниха възприемането на сложната материя.
В края на обучението психологът обърна внимание на комуникацията между хората и стиловете на поведение при нея. Учениците бяха запознати с асертивното поведение и модела за ненасилствена комуникация (ННК), след което асертивното поведение бе оттренирано. Бяха представени казуси, които трябваше да решат учениците от 5 в клас чрез модела на ННК. Основната цел бе да се докаже, че дори в една обикновена битова среда на-ефективна е асертивността, а агресивността и пасивността са неефективни и понякога застрашават човешките живот и взаимоотношения.