Начало Без категория В Панагюрище стартира кампания за безплатни консултации на мъже и жени с...

В Панагюрище стартира кампания за безплатни консултации на мъже и жени с репродуктивни проблеми

СПОДЕЛИ

В световния ден за борба с диабета, в Панагюрище стартира кампания за безплатни консултации на мъже и жени с репродуктивни проблеми.

Целта е да се повиши информираността при двойките с такива проблеми и да се подобри репродуктивното здраве на партньорите, желаещи дете.

Факт е, че репродуктивната дисфункция е често срещана и е свързана с диабета. Започва от ранна възраст при момичето. Проблемите могат да бъдат свързани с хормонална дисфункция и т. нар. поликистозни яйчници имат пряка връзка с инсулиновата резистентност“, посочва Райна Бояджиева – акушерка, магистър по „Здравен мениджмънт“, дългогодишен консултант по кърмене и гост-лектор към Училища за бъдещи родители.  Тя призова жените, особено тези с установен диабет тип 1 или със симптоми за диабет и имат безплодие, да се възползват от безплатните консултации в Панагюрище.

Прегледи и консултации ще се извършват от АГ специалиста д-р Александър Бояджиев, който има сертификат от Европейската асоциация по гинекологична ендоскопия. В безплатните консултации могат да се включат жени до 35 години без реализирана бременност или раждане заедно с партньорите си.

„За съжаление много от двойките късно разбират за репродуктивните си проблеми. Сериозен фактор е възрастта и нивата на ключови хормони. При мъжа причините са имунологичен фактор, сперматогенеза, анатомичен“, добави Райна Бояджиева.

Консултациите ще се извършват всяка седмица в петък и събота.

Ето какво още трябва да знаете:

Репродуктивната дисфункция е често срещано, но малко проучено усложнение на диабета. Заболяването уврежда нервите и води до стесняване на кръвоносните съдове, а намаляването на кръвния поток има неблагоприятно въздействие върху функциите на различни органи и системи, включително върху репродуктивната.
Диабетът води до потискане на овулацията и появата на синдрома на поликистозните яйчници, понижава се и либидото. Спектърът от проблеми с репродуктивното здраве при диабет е широк и включва забавен пубертет и менархе, аномалии на менструалния цикъл, субфертилитет, рискова бременност и ранна менопауза.

  • В исторически план жените с диабет тип 1 често са имали аменорея и безплодие, дължащи се на централен хипогонадизъм.
  • С появата на инсулиновата терапия и подобрения метаболитен контрол, тези проблеми са намалели, но продължават да съществуват.
  • Сега се появяват допълнителни репродуктивни последици от съвременното управление на диабета, включително синдром на поликистозни яйчници и хиперандрогенизъм, които са подкрепени от инсулиновото действие върху яйчниците.
  • Рязкото нарастване на заболеваемостта от диабет тип 2 при младите предполага, че повече жени в репродуктивна възраст ще се сблъскат с репродуктивни проблеми, свързани с диабета, през живота си.
  • С непрекъснато нарастващия брой млади жени, живеещи с диабет, клиницистите трябва да са наясно и да са подготвени за предизвикателствата на инфертилитета.