Две важни събития от програмата на международния проект MED-GIAHS се състояха в Пазарджик и Стрелча, съобщиха от Областна администрация – Пазарджик.
Инициативата
е част от програмата Interreg Euro-MED 2021–2027 на Европейския съюз, а българският партньор е Областна администрация Пазарджик. Водеща организация по проекта е Министерството на земеделието на Андалусия, Испания.
Целта
на MED-GIAHS е да насърчи обмена на опит в сферата на устойчивото селско стопанство и аграрен туризъм в територии с висока природна, културна или етнографска стойност. Такива райони могат да получат статут на GIAHS (Глобално значими системи с аграрно наследство), присъждан от Световната организация по прехрана и земеделие на ООН (FAO).
В рамките на проекта
български експерти от университети и институции преминаха обучение, водено от екип от петима преподаватели от Университета във Флоренция, Италия. Те са част от Департамента по земеделие, храни, околна среда и горско стопанство (DAGRI) и Катедрата на ЮНЕСКО „Ландшафти на селскостопанското наследство“. Делегацията бе водена от проф. д-р Мауро Анолети – утвърден специалист в областта на агроекологичното наследство.
Обучението,
което се проведе в Пазарджик, събра представители на Пловдивския университет, Техническия университет – София (филиал Пловдив), Министерството на туризма, Фондация „Земята – източник на доходи“ и Агенция за регионално развитие с Бизнес център за малки и средни предприятия – Пловдив. Основен акцент в сесиите беше процесът по подготовка и кандидатстване за признаване на аграрна система по програмата GIAHS, както и успешни маркетингови подходи за популяризиране на традиционни агрохранителни продукти и устойчиви земеделски практики.
На следващия ден италианските експерти посетиха Стрелча, където се запознаха с местната аграрна система на терен. Визитата включваше посещение на частна розова градина, традиционната дестилерия „Старата розоварна“ и Историческия музей в града, където гостите разгледаха залите „Археология“, „Българските земи XV – XIX век“ и художествената експозиция.
По проекта ще бъде подготвена пълна документация и план за действие с цел кандидатстване за включване на Агроекосистема „Българска роза“ в района на Розовата долина – Стрелча като официална GIAHS зона. Това ще постави региона на картата на световното аграрно наследство и ще създаде нови възможности за устойчиво развитие, туризъм и запазване на традициите.