Вчера в сесийната зала на Общината се проведе разширено заседание на комисията по Бюджет и икономика, а темата беше изграждането на стратегия и политика за управление на ВиК сектора в община Панагюрище.
От изнесените в началото на заседанието от кмета Желязко Гагов данни стана ясно, че от 2018 година до края на 2023 година „ВиК-П” ЕООД – Панагюрище е инкасирало 4 033 000 лв загуби. Според прогнозите, до края на 2024 година тази сума ще набъбне до внушителните 6 млн лв.и тенденцията е да расте. Само за 2024 г. година средствата, които Общинският съвет е отпуснал, за да може дружеството да оперира, са над 2 млн. лева. Последните години, в които дружеството е било на печалба са 2016 и 2017.
Загубите по години:
2018 – – 140 000 лв
2019 – 86 000 лв
2020 – 384 000 лв
2021 – 415 000 лв
2022 – 1 274 000 лв
2023 – 1 000 734 лв
Безпрецедентната суша и галопиращите цени на тока, в комбинация със сложната инфраструктура и източници на водовземане, създават още по-тежки условия, в които ВиК операторът действа.
Другият голям проблем, който чака да бъде разрешен, е системното отказване на актуализация на цените на водата от страна на КЕВР, поради сложния и неясен статут на обособената ВиК територия на община Панагюрище, която в момента е обект на спор. Не е ясно дали тя попада в обособената територия на Асоциация по ВиК (АВиК) - Пазарджик, или е все още под контрол на общ. Панагюрище поради незавършено влизане в АВИК – Пазарджик. Това е и причината, поради която КЕВР отказва да разгледа бизнес план, чрез който биха се актуализирали цените на ВиК услугите в община Панагюрище.
В момента жителите на общината плащат вода, чиято цена е около 2-3 пъти по-ниска от реалната й себестойност, а приходите от таксите покриват само заплатите на работещите в дружеството. През 2021г, с решение на Общинския съвет, капиталът на дружеството е увеличен с 1 893 000 лв. През 2023 – с 2 200 000 лв. За тази година най-вероятно ще бъде увеличен с още 2 млн лв, с които Об.С гласува да се субсидира дружеството.
От 2019 г дружеството е декапитализирано т. е пасивите са повече от активите.
Въпрос за над 6 милиона лева:Чия е обособената ВиК територия на община Панагюрище?
Казусът с Асоциацията по ВиК – Пазарджик
Със свое решение от 28.06.2016 г. Общински съвет Панагюрище дава съгласие за присъединяване на общината към Асоциацията по ВиК на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализация- в ликвидация“ – ЕООД, Пазарджик. Решението обаче е взето под политически натиск – окрупняването във ВиК сектора е условие от ЕС и правителството, а общините, които не са част от реформата и консолидацията, са заплашени да не получават средства за инвестиции на водната инфраструктура. Процедурата по реалното присъединяване на община Панагюрище към Асоциацията обаче така и не се осъществява.
Общинският съветник от ГЕРБ Христо Шиндаров пояснява: „Решението, което беше взето първоначално от Общинския съвет, че се дава принципно съласие за влизане на Общината в Асоциацията, след влизане в сила на Договра за стопанисване и поддържане на В и К системите и съоръженията. Когато беше предоставен въпросният договор за разглеждане, Общинският съвет се събра и намери условията, които се предлагат, за неприемливи и тогава назря идеята да излезем от Асоциацията – да вземем решение, което отменя решението ни за съгласие за влизане. Това решение за влизане беше плод на политически натиск във връзка с изграждането на язовир „Луда Яна“, като обещанието беше, че влизайки в Асоциацията ще получим средства за малките населени места. След като видяхме условията, които ни се предлагат – по 19 000 лв на година инвестиции за община Панагюрище, което е смешно, всички политически паръии се обединихме, че това са неприемливи условия и ние трябва да излезем от Асоциацията. Проведе се среща със зам.-министъра на МРРБ, на която се поставиха редица въпроси, на които не получихме отговори. Това беше и най-силният мотив, за да разберем, че те не желаят дори да положат усилия, за да спечелят нашето доверие.“
През 2018 г Общинският съвет взема решение за отказ от членство в АВиК-Пазарджик. Така се стига до ситуацията, в която Държавата смята, че обособена територия Панагюрище не съществува, а тя се управлява от АВиК Пазарджик. Общинският съвет обаче опровергава това, като казва, че не сме членове на Асоциацията. Същевременно собствеността на съоръженията си е на общината.
Какви са вариантите за излизане от тази ситуация
Обобщени още в самото начало на заседанието от председателя на комисията по бюджет и икономика Павел Хрисков, вариантите са три:
1 Най-лесния, но с най-малък контрол. Територията да се прехвърли окончателно към АВиК Пазарджик – в асоциацията има 36% собственост на държавата. Вземането на решения става със 75% за. Почти няма да имаме право на глас по стратегически теми
2 Ако не сме член на Асоциацията – трябва да се изясни как може да се върне. Нашата цена на водата е много ниска, защото бизнес плановете на са одобрявани от страна на КЕВР.
3. Трети вариант – създаване на наша асоциация заедно с държавата и евентуално с община Стрелча. Но отново Държавата ще има административен контрол.
Юридически обосновано, но икономически справедливо решение на сложния казус с обособената територия „В и К – П“ – Панагюрище
ще търси община Панагюрище. Какво е наравено от настоящото ръловодство във връзка с разрешаване на казуса, обобщи кметът Желязко Гагов: „Направили сме консултации с два юридически екипа как можем да излезем от ситуацията. Според единият юридически екип се очертават няколко варианта:
1.Общината да предприеме фактически и правни действия и да довърши процедурата по членство в Асоциацията.
2. Общината може да предприеме фактически и правни действия по предоставяне на В и К улуги през В и К – П без участието на Асоциацията, чрез иницииране на производство по реда на чл 128, ал.2 от АПК за установяване на несъществуване на правоотношение с АВиК-Пазарджик.
3. Създаване на асоциация В и К, действаща на територията на община Панагюрище
Другата юридическа кантора категорично смята, че Община Панагюрище може да атакува решението от 2017 г на КЕВР, с което не ни се разрешава прилагане на бизнес плана на В и К – П, а решението да се атакува като нещожно. Ако това се случи, Общината ще може да поиска и компенсация за понесени щети. Нищожността може да бъде приета заради солидните аргументи, но това е предмет на съдебна процедура.“
„След консултация с юристите Общината отново е подала искане за разглеждане от КЕВР на бизнесплана. „От диалог с комисаря по водата в КЕВР получихме послание, че КЕВР ще приеме бизнес плана, ако докажем, че имаме обособена територия. Доказването става с писмо от Областния управител или министъра на МРРБ, които да потвърдят, че има обособена територия, в която има един В и К оператор и това е В и К – П ЕООД. На 13 август е изпратено искане до областния управител за такова становие, в което подробно са изложени всички аргументи за това да бъдем обособена територия. В юридическите аргументи е посочено, че в Държавен вестник няма обнародвано решение, в което да се казва, че ние сме член на Асоциацията. Нещо пвече – на официалния сайт на МРРБ от 2017 г присъства като обособена територия община Панагюрище с оператор В и К – П.“ – посочи още Гагов.
В хода на дебатите в разширената комисия се чуха различни мнения и становища – че решението на КЕВР е можело да бъде атакувано в съда още през 2017 година, че решение без участие на държавата и без лостовете, които имат изпълнителната, законодателна и местна власт, няма как да се постигне. Чуха се предложения на следващото заседание да бъде поканен областния управител, да се проведе обществено обсъждане и при положение, че загубите са над 6 млн лв дали да няма общински референдум.
Много е важно хората да разберат, че В и К е на загуба от цитираните милиони не заради некадърно управление на общината, Общинскя съвет или ръководството на В и К – П, а поради натиска, който държавата ни оказва от 12 години. – посочи председателят на Общинския съвет Иван Лалов.
На финала на срещата кметът Гагов акцентира на важността бизнес планът на „В и К – П“ да бъде одобрен в срочен порядък, което обаче без съдебен иск няма да стане.
Тема на следващото заседание ще е какви конкретни юридическите стъпки да бъдат предприети. Необходимо е да се направи и икономичеки анализ.
Позицията на НСРОБ
От НСОРБ посочват, че мотивите за окрупняване винаги са били оправдавани с изискване от Брюксел и изпълнение на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Според общините, обаче, в действителност българската страна сама е заложила подобно изискване.
Така достъпът до европейски средства за ВиК проекти след първия програмен период остана привилегия само на консолидираните ВиК оператори“, посочват от НСОРБ.
Припомняме, че редица регионални министри мотивираха окрупняването именно с възможността за получаване на европейски средства. Тъй като за обновяването на ВиК мрежата са необходими огромни средства, то идеята е част от тях да се осигурят от европрограмите.
НСОРБ посочват, че към момента няма реална възможност общините да влияят при утвърждаването на инвестиционните програми на ВиК операторите (например: при 500 – 600 хил. лв. годишно инвестиции при общинското ВиК, след присъединяването операторът залага само 100 хил. лв.). Общината само „дава становище“, което впоследствие при утвърждаването на бизнесплана на дружеството от КЕВР няма тежест.
Не бе възприето и предложението когато общината на практика апортира значителни активи, да придобива и дялово участие във ВиК дружеството. Така местната власт би могла реално да участва в управлението – както по отношение инвестиционните програми, така и по всички други въпроси.“
Предложеното окрупняване противоречи на конституционния принцип за неприкосновеност на собствеността, в т.ч. на общинската собственост, казват още от НСОРБ. Принудителното закриване на дадено общинско дружество без волята на собственика (общинските съвети) противоречи на принципа за свободната стопанска инициатива. Част от предложенията нарушават и други текстове от Конституцията, като чл. 136 за правото на самоуправление и чл. 137 за правото на свободно сдружаване.
С пълния текст на становището, може да се запознаете тук.