Начало Култура За първи път показват пълния комплект на Панагюрското сребърно съкровище

За първи път показват пълния комплект на Панагюрското сребърно съкровище

СПОДЕЛИ

За първи път пълният комплект на Панагюрското сребърно съкровище ще бъде показан в историческия музей във Възрожденския град. Така в рамките на една седмица от 5 до 11 юни двете находки прославили града, а именно Панагюрското златно и сребърното съкровище ще бъдат заедно на едно място. С какво Панагюрското сребърно съкровище е по-различно от златното?

По повод 75 години от основаването на исторически музей-Панагюрище на едно място ще се съберат известното Панагюрско златно съкровище, но и не чак толкова популярното сребърно съкровище.

Доц. д-р Атанас Шопов – директор на исторически музей Панагюрище:

„Идеята на музейния екип е за една седмица ние да съберем и двете съкровища, защото би трябвало хората да разберат, че откриването на Панагюрското златно съкровище в землището на Панагюрище не е изолирано явление“

Кръстю Чукалев – отдел „Фондове“ в Национален археологически институт с музей – БАН:

„Изложбата Сребърното съкровище от Панагюрище представя гробната находка от надгробна могила „Мрамор“ близост до Панагюрище, която е открита 1903 година. Като време първо е открита гробната находка от могила „Мрамор“ и тя е интересна защото представлява вероятно погребан знатен тракийски аристократ в зидан гроб.“

Голяма част от гробната находка и част от предметите от Панагюрското сребърно съкровище са специално реставрирани.

Петя Пенкова – реставратор в Национален археологически институт с музей – БАН:

„Основната част от предметите, които реставрирахме специално за изложбата са бронзови някаква част от тях са били реставрирани преди време даже не знаем кога точно. Тук ние изравнявме слоя повърхностния и след това правим защита“

Чавдар Чомаков – реставратор в Национален археологически институт с музей – БАН:

„При възстановяването самите предмети вече са загубили своята здравина. Самият метал при археологическите обекти е с нарушена здравина в повечето случаи е окрехкостен това се отнася за сребърните обекти.“

В сребърното съкровище освен от сребро има и накити от бронз, керамика и злато. Те показват нагледно части от бита на траките.

Наталия Иванова – уредник отдел „Експозиции“ в Национален археологически институт с музей – БАН:

„Част от предметите са местно тракийско производство и да продължаваме да се учудваме на високите технологични умения на тогаващните тракийски майстори.“

Доц. д-р Атанас Шопов – директор на исторически музей Панагюрище:

„Съкровището е комплекс около 70, малко над 70 единици като това е преди всичко апликации от конска амуниция. Фактически в миналото траките, когато са воювали, когато са участвали, гордост и достойнство е самите съоръжения да бъдат от благороден метал.“

В специално изградената зала трезор оригиналът на златното съкровище ще остане до 11 юни. На прецизната изработка на сребърното съкровище посетителите на историческия музей в Панагюрище ще могат да се насладят до края на годината.