За първи път пълният комплект на Панагюрското сребърно съкровище ще бъде показан в историческия музей във Възрожденския град. Така в рамките на една седмица от 5 до 11 юни двете находки прославили града, а именно Панагюрското златно и сребърното съкровище ще бъдат заедно на едно място. С какво Панагюрското сребърно съкровище е по-различно от златното?
По повод 75 години от основаването на исторически музей-Панагюрище на едно място ще се съберат известното Панагюрско златно съкровище, но и не чак толкова популярното сребърно съкровище.
Доц. д-р Атанас Шопов – директор на исторически музей Панагюрище:
„Идеята на музейния екип е за една седмица ние да съберем и двете съкровища, защото би трябвало хората да разберат, че откриването на Панагюрското златно съкровище в землището на Панагюрище не е изолирано явление“
Кръстю Чукалев – отдел „Фондове“ в Национален археологически институт с музей – БАН:
„Изложбата Сребърното съкровище от Панагюрище представя гробната находка от надгробна могила „Мрамор“ близост до Панагюрище, която е открита 1903 година. Като време първо е открита гробната находка от могила „Мрамор“ и тя е интересна защото представлява вероятно погребан знатен тракийски аристократ в зидан гроб.“
Голяма част от гробната находка и част от предметите от Панагюрското сребърно съкровище са специално реставрирани.
Петя Пенкова – реставратор в Национален археологически институт с музей – БАН:
„Основната част от предметите, които реставрирахме специално за изложбата са бронзови някаква част от тях са били реставрирани преди време даже не знаем кога точно. Тук ние изравнявме слоя повърхностния и след това правим защита“
Чавдар Чомаков – реставратор в Национален археологически институт с музей – БАН:
„При възстановяването самите предмети вече са загубили своята здравина. Самият метал при археологическите обекти е с нарушена здравина в повечето случаи е окрехкостен това се отнася за сребърните обекти.“
В сребърното съкровище освен от сребро има и накити от бронз, керамика и злато. Те показват нагледно части от бита на траките.
Наталия Иванова – уредник отдел „Експозиции“ в Национален археологически институт с музей – БАН:
„Част от предметите са местно тракийско производство и да продължаваме да се учудваме на високите технологични умения на тогаващните тракийски майстори.“
Доц. д-р Атанас Шопов – директор на исторически музей Панагюрище:
„Съкровището е комплекс около 70, малко над 70 единици като това е преди всичко апликации от конска амуниция. Фактически в миналото траките, когато са воювали, когато са участвали, гордост и достойнство е самите съоръжения да бъдат от благороден метал.“
В специално изградената зала трезор оригиналът на златното съкровище ще остане до 11 юни. На прецизната изработка на сребърното съкровище посетителите на историческия музей в Панагюрище ще могат да се насладят до края на годината.