Начало Общество Задържаха реплика на Панагюрското съкровище на влизане в Дубай заради неплатена гаранция

Задържаха реплика на Панагюрското съкровище на влизане в Дубай заради неплатена гаранция

СПОДЕЛИ

Реплики на Панагюрското и Варненското златно съкровище, които е трябвало да бъдат изложени на „ЕКСПО 2020“, временно са задържани на влизане в Дубай, съобщава „Монитор“.

Причината са проблеми с документите и неплатена гаранция за съкровищата, която е в размер на 40 000 лева. Пратката трябвало да влезе в ОАЕ оформена като временен внос. Именно затова и самите реплики, които са  общо 120 кг, се намират в специални кутии в транзитната зона, тъй като тече нормална митническа процедура. Няма задържали лица от българската делегация, каквито информации се бяха появили по-рано, нито пък спор за плащане на мито. Колко точно ще продължи процедурата по освобождаването на репликите и кога ще бъде платена гаранцията, към момента не е ясно.

Формални организатори на родния щанд в експото е икономическото ведомство. То обаче през 2019 година организира обществена поръчка и същата година сключва договор с ДЗЗД „България експо 2020“, които да поемат цялата документация, транспорта, оформянето на щанда, в това число плащане на всички такси и мита.  Стойността на поръчката е била 5,6 млн. лева без ДДС или общо за 6,72 млн.лева.

След избухването на скандала от икономическото ведомство излезе със специална информация, за да каже, че не техни служители са спрени на границата,  за да бъдат разпитвани. Те изтъкват,че МИ винаги е оказвало съдействие на изпълнителя ( консорциума – бел. р.) при комуникацията му с институциите и е предоставяло необходимата информация за успешното изпълнение на договора.

„Документите за износ/внос на  културното наследство е трябвало да бъдат изготвени  от фирмата изпълнител. Отговорността за пренасянето на предметите, както и за цялата изложба е на изпълнителя- ДЗЗД “ България ЕКСПО 2020″.Тази важна част от българската експозиция за ЕКСПО 2020 документално не е проучена и подготвена от страна на изпълнителя  в продължение на година. Подготовката  на документите  е оставена за последните дни преди заминаването“, казва от ведомството и добавят, че ще търсят отговорност от изпълнителя.

Управител на консорциума в момента е Любомир Ганчев, бивш зам.-икономически министър. Той в момента не отговаря на телефона си, който е изключен, по всяка вероятност защото също се намира в Дубай.

На свой ред от НИМ заявиха също, че няма задържани хора, нито предмети. Те увериха, че имат коректно сключен договор с Министерството на икономиката, организатор от българска страна, за участие на копия на движими културни ценности в българския павилион на „ЕКСПО 2020“. Служителите на НИМ съвсем точно са изпълнили всички клаузи на договора и са спазили изискванията на българското законодателство, което лесно може да бъде установено при документална проверка. НИМ уточнява още, че оригиналът на Панагюрското съкровище продължава да се експонира в зала № 2 и може да се види в работното време на Националния исторически музей.