Вижте празничната програма за отбелязването на 1 и 2 май
01 май 2016 г.
10,00 ч. – Исторически музей – Панагюрище: Празнично шествие от Исторически музей до пл. „20 април“.
10,30 ч. – Ритуал по издигане на Националното знаме на Република България, поднасяне на цветя пред Вечния огън на мемориален комплекс „Априлци“. В шествието и ритуала ще участва представителна група на НД „Традиция“ с въстанически униформи и национални носии.
17,00 ч. – 18,00 ч. – Историческа възстановка „Мъжество и саможертва.Панагюрище, април 1876г.“ с участието на НД „Традиция“ – подкрепена на ОбА-Панагюрище, обществени организации и държавни институции.
20,30 ч. – пл. „20 април“ – Национален митинг-заря
02 май 2016г.
11,00 ч. – Пред паметника в историческата местност Оборище:
– Тържествен молебен – водосвет
– Връчване на наградата „Оборище“, учредена от Сдружението на възрожденските градове и общности „Възраждане на XXI“
– Поклонение и поднасяне на цветя на паметника в местността Оборище
12,30 ч. – Народно веселие пред хижа „Оборище“.
Към настоящия момент подготовката на историческата възстановка на 01 май е в начална фаза.Проведени са следните мероприятия и дейности:
– Извършени са частични промени в сценария с цел постигане на по-голяма динамика, драматизъм,насищане на полето с декори и реквизит…с една дума екшъна да е по-близо до зрителите.
– От ОбА-Панагюрище на името на НД „Традиция“ е изпратено възлагателно писмо за провеждането на проявата.
– В ОбА-Панагюрище и РУ „Полиция“- Панагюрище е входирано по надлежния ред съгласувателно писмо за същото.
– Изготвен е технически план за мероприятието с часови график – конкретно за 1 май.
– Подбират се площадки за съпътстващите мероприятия и т.н.
„140 години по – късно Априлското въстание избухва отново“ …..?
Жалко, за лицемерните усилия. „Хвърлят“ се пари, показват се атрибути от миналото, но защо се прави публична показност на събития с които се опорочава уникалната организация на Априлската епопея?
Преди 140 години:
1. На 14 Април. Провежда се Първото Велико Народно Събрание. Взема се Решение за въоръжено въстание, с което да се обърне вниманието на Великите сили върху волята на българите да отхвърлят отоманското иго. В Решението, се допуска – при определени условия, въстанието да избухне преди установената дата.
2.На 20 Април. В Копривщица, потерията с Неджиб ага в Копривщица изпълнява Заповед за арестуване на Тодор Каблешков. Съгласно Решението от Великото Народно Събрание, Тодор Каблешков вдига бунт и с кръвта на убития мюдюрин подпечатва „Кървавото Писмо“ с адрес – Панагюрище в което написва: „…братя, ако Вие сте истински патриоти, то последвайте нашият пример и в Панагюрище…“
3. На същата дата – 20 Април. Бенковски прочита в Тутевата Къща „Кървавото Писмо“ и обявява избухването на Априлското Въстание. От Тутевата Къща, Бенковски разпорежда – Камбаните да бият, знамето ушито от Райна да бъде осветено, а самата Райна, Бенковски обявява, за българската Княгиня.
4. В Клисура. Боримечката дава първият изстрел с Черешовото Топче.
5. Вдигат се – Батак, Перущица, Бяла Черква….
140 години по-късно.
Инат от страна на Панагюрският Кмет – г-н Белишки, на всяка цена в един ден да бъдат „чествани“: Международният Ден на Труда; Велик Ден и Априлското въстание. Общинските съветници в Об. С Панагюрище проявяват пълна незаинтересованост и посрещат събитията с безразличие. Вместо хората от населените места, оставили трйана диря в Априлската епопея, заедно да посрещнат и отразят честването обединени от разнообразни мероприятия обединени от една Тема – 140 години Априлска Епопея, то:
– Панагюрище, ще чества на 1 май;
– Копривщица – на 2 май;
– Перущица – на 9 май
– и т.н.
– Първото Велико Народно Събрание – на 2 май!?
Така ли следва да се провеждат чествания на Исторически Събития?
За каква Културно-Историческа ценностна система може да се говори?
Така ли г-н Белишки се противопоставя на статуквото?
0
0